Zmiana czasu na zimowy 2023. Kiedy śpimy o godzinę dłużej?

i

Autor: shutterstock Zmiana czasu na zimowy 2023. Kiedy śpimy o godzinę dłużej?

Nie zapomnij

Zbliża się zmiana czasu na zimowy. Kiedy śpimy o godzinę dłużej?

2023-10-18 15:36

Zmiana czasu w październiku 2023 będzie już drugim tego typu działaniem w tym roku. Tradycyjnie, jak co roku jesienią cofniemy wskazówki zegara o godzinę, więc pośpimy dłużej. Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy funkcjonuje od lat. Stosuje ją prawie 70 krajów świata. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki oraz kto i dlaczego wprowadził zmianę czasu?

Zmiana czasu październik 2023. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

W Polsce obowiązują dwa czasy: środkowoeuropejski oraz środkowoeuropejski letni. Potocznie mówimy o nich: zimowy i letni. Wskazówki zegarków przestawiamy dwa razy w roku — w ostatnią niedzielę marca oraz ostatnią niedzielę października. W październiku wskazówki są cofane o jedną godzinę, dzięki temu zyskujemy dodatkową godzinę snu. W marcu wskazówki przesuwamy godzinę do przodu — czyli śpimy krócej. Zmieniając czas na letni, przestawiamy zegarki z 2:00 na 3:00. Wracając do czasu zimowego, cofamy wskazówki z 3:00 na 2:00. W 2023 roku zmieniamy czas na zimowy w nocy z 28 na 29 października.

Kto i dlaczego wprowadził zmianę czasu?

Pomysł zmiany czasu wziął się z oszczędności. Jako pierwszy wspomniał o tym Benjamin Franklin. Jeden z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych, w 1784 roku zauważył, że gdyby ludzie kładli się wcześniej spać, nie musieliby wieczorami pracować przy świecach. Nie brał jednak tego pomysłu poważnie. Na serio do zmiany czasu podszedł Brytyjczyk William Willett w broszurce „Waste of Daylight”, wydanej w 1907 r. Nie przekonał jednak rządu Wielkiej Brytanii do swojego pomysłu. Bezskutecznie o zmianę czasu wnioskował nowozelandzki entomolog — George Vernon Hudson. W 1895 roku przedstawił Towarzystwu Filozoficznemu w Wellington plan dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku — dwie godziny do tyłu w październiku i dwie godziny do przodu w marcu. Pionierami zmiany czasu są Niemcy i Austria. Kraje wprowadziły ją formalnie podczas I wojny światowej w 1916 roku. Wszystkie zegary zostały przestawione 30 kwietnia o jedną godzinę do przodu. Miało to zminimalizować zużycie sztucznego oświetlenia na rzecz paliwa potrzebnego do prowadzania działań wojennych. Kilka tygodni później na taki sam krok zdecydowały się inne kraje m.in. Wielka Brytania i Francja. Po I wojnie większość państw z niej zrezygnowała. Zmiana czasu wróciła podczas II wojny światowej.

Od kiedy obowiązuje zmiana czasu w Polsce?

W Polsce pierwszy raz zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną, w 1919 roku. Później wracała kilka razy podczas okupacji hitlerowskiej oraz: od 1946 do 1949, od 1957 do 1964 i od 1977 roku do teraz. Na czas zimowy początkowo przechodziliśmy w ostatnią niedzielę września. Tak było do 1995 roku. Wtedy też dni przestawiania zegarów były ogłaszane w Monitorze Polskim.

Zmiana czasu październik 2023. Kiedy jest ostatnia zmiana czasu?

Parlament Europejski chciał zlikwidować zmianę czasu. Niestety 2023 rok nie będzie ostatnim, w którym przestawimy zegarki. Kraje członkowskie Unii Europejskiej na podjęcie decyzji, czy wybierają czas letni, czy zimowy miały do końca 2021 roku. W Polsce za likwidacją zmiany czasu zagłosowało 78 proc. ankietowanych. Jednak z powodu pandemii zmiana czasu zeszła na dalszy plan. Europosłowie przestali zajmować się tym tematem. Terminy zmian czasu są ustalane na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. W marcu ubiegłego roku wydano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Zmiana czasu w Polsce. Daty

Daty wprowadzenia czasu letniego w najbliższych latach:

  •  30/31 marca 2024 r.
  •  29/30 marca 2025 r.
  • 28/29 marca 2026 r.

Daty wprowadzenia czasu zimowego w najbliższych latach:

  •  28/29 października 2023 r.
  • 26/27 października 2024 r.
  • 25/26 października 2025 r.
  • 24/25 października 2026 r.

Zmiana czasu na świecie. W jakich krajach zmienia się czas?

Zmiany czasu w Europie nie stosują jedynie Islandia, Rosja oraz Białoruś. Zegarków nie przestawiają m.in. mieszkańcy Chin, Japonii, Indii oraz Wysp Dziewiczych. Letni i zmowy czas funkcjonuje w Syrii, Maroko, Libii, Namibii, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W USA decyzja zależy od władz konkretnych stanów. Ustawa o polityce energetycznej z 2005 roku pozwala każdemu z nich na zrezygnowanie z wprowadzania czasu letniego.

ZOBACZ TEŻ: Biały nalot na ziemi w doniczce to zły znak. Użyj naturalnego środka, a pleśń z kwiatów doniczkowych szybko zniknie

Sonda
Czy zmiana czasu jest potrzebna?
Jesienny Kiermasz Ogrodniczy 2023. Tłumy przy bydgoskim "Torbydzie"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki