zakaz kąpieli

i

Autor: Shutterstock Sinice w Bałtyku 2023. Jakie są objawy zatrucia i jak wyglądają sinice? Sprawdź, dlaczego lepiej nie pływać w kąpieliskach z sinicami

Sprawdź przed kąpielą

Sinice w Bałtyku 2023. Jakie są objawy zatrucia i jak wyglądają sinice? Sprawdź, dlaczego lepiej nie pływać w kąpieliskach z sinicami

2023-07-26 15:24

Mapa sinic w Bałtyku już zawiera mnóstwo czerwonych punktów. Wystarczyło kilka upalnych dni i na popularnych kąpieliskach pojawiły się groźne dla nas cyjanobakterie. Jakie są objawy zetknięcia z sinicami i po czym poznać, że unoszą się w wodzie?

Sinice uprzykrzają życie turystom nie tylko w Bałtyku, ale także na innych akwenach, co pokazuje mapa zamkniętych kąpielisk. Dlatego przed wybraniem miejsca na urlop warto sprawdzić, gdzie w danym momencie woda jest wolna od groźnych dla naszego zdrowia cyjanobakterii.

Sinice w Bałtyku. Jak wyglądają?

Sinice w Bałtyku pojawiają się przy pogodzie idealnej dla turystów – dużym nasłonecznieniu, ciepłej wodzie (16 – 20 stopni C), słabym wietrze, braku opadów i niewielkim mieszaniu wody. Sinice występują sezonowo. Gdy w wodzie pojawiają się sinice, do rezygnacji z kąpieli nie trzeba nawet nikogo przekonywać. Woda przybiera odcień szarozielony, a na jej powierzchni pojawia się kożuch, który obstaje na brzegu w postaci piany. Nie wygląda to zachęcająco. Gdyby jednak mimo zakazu i odpychającego wyglądu wody znaleźli się śmiałkowie, kąpiel w Bałtyku podczas obecności sinic może skończyć się źle.

Sinice – objawy. Co powodują sinice i dlaczego są groźne dla ludzi?

W Morzu Bałtyckim dominują dwa gatunki sinic: hanizomenon flos-aquae (nietoksyczna) oraz Nodularia spumigena (wywołująca poważne zatrucia). Zagrażająca ludziom i zwierzętom Nodularia spumigena w największym natężeniu pojawia się w lipcu. Wystarczy krótka kąpiel w wodzie z tymi bakteriami, aby pojawiły się groźne dla zdrowia i życia objawy: swędzenie i łzawienie oczu, wysypka, gorączka, wymioty, biegunka, bóle mięśni i stawów, drżenie mięśni i zaburzenia zmysłu równowagi.

Sinice mapa 2023. Tutaj sprawisz, gdzie są sinice nad morzem i nie tylko

Sinice w Bałtyku, to koszmar każdego turysty, który chce spędzić wakacje nad polskim morzem. Ich pojawienie się w wodzie oznacza zamknięcie kąpielisk. Dlatego przed wybraniem miejsca na urlop warto sprawdzić, gdzie w danym momencie woda jest wolna od groźnych dla naszego zdrowia cyjanobakterii. Na mapie poniżej na zielono oznaczono kąpieliska nad polskim Bałtykiem, w których można się bezpiecznie kąpać. Na czerwono — kąpieliska zamknięte. Pełną mapę kąpielisk w całym kraju stworzył także Główny Inspektorat Sanitarny. Mapa jest aktualizowana na bieżąco. Kolorem zielonym oznaczono miejsca, w których woda spełnia wymogi i nadaje się do kąpieli. Czerwone pinezki oznaczają kąpieliska, w których nie można pływać. Kolor szary oznacza niezbadany obszar.

ZOBACZ TEŻ: Najładniejsze plaże w Polsce 2023. TOP 10 zachwycających miejsc nad polskim morzem

Bałtyk z przymrużeniem oka. Sprawdź, ile wiesz o polskim morzu!

Pytanie 1 z 7
Najważniejszy element wyposażenia plażowicza nad Bałtykiem to:
Krążkopławy zajmują świnoujską plażę
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany