Hala Gąsienicowa to teraz najpiękniejsze miejsce w Tatrach

i

Autor: shutterstock

Wakacje 2023

W Tatrach znów zrobiło się fioletowo. Obłędne widoki na Hali Gąsienicowej to nie zasługa krokusów. Jak nazywa się roślina, która właśnie kwitnie w górach?

2023-08-08 12:29

Widoki zapierające dech w piersiach to w Tatrach nic szczególnego i wielu tatromaniaków wie o tym doskonale. Jednak są takie momenty w roku, kiedy niektóre miejsca wyglądają najpiękniej. Wiosną w zachwyt wprawiają fioletowe dywany krokusów na Kalatówkach. Kiedy lato zmierza ku jesieni kolory od różu do fioletu pojawiają się na Hali Gąsienicowej. W tym roku wierzbówka kiprzyca zakwitła wcześniej i sprawia, że to aktualnie najpiękniejsze miejsce w Tatrach. Co to za roślina?

Choć widok zapiera dech w piesiach, a niektórzy uważają, że Hala Gąsienicowa to aktualnie najpiękniejsze miejsce w Polsce i całych Tatrach, to  niestety także znak, że zbliża się jesień. Tatry z końcem lata zmieniają barwy. Soczysta zieleń powoli ustępuję i pojawiają się kolejne kolory. W tym roku początek sierpnia, to jeden z najpiękniejszych momentów na Hali Gąsienicowej. Kanapka zjedzona na szlaku w tak obłędnej scenerii z pewnością smakuje o wiele lepiej. Nawet jeśli nie mamy prowiantu w plecaku, to pewni możemy być jednego - teraz, w tym miejscu, nakarmimy oczy i duszę, bo widok jest oszałamiający. Wszystko za sprawą fioletowo-różowego dywanu z kwiatów. Na Hali Gąsienicowej zakwitła (wcześniej niż zwykle) wierzbówka kiprzyca. Przepiękne zdjęcia pojawiły się w mediach społecznościowych portalu „Tatromaniak”. Autorzy fanpage'a dodali opis „Na Hali Gąsienicowej robi się fioletowo - kwitnie wierzbówka kiprzyca!". Internauci nie byli dłużni. Pod postem na Instagramie internauci komentują, że to teraz „najcudowniejsze miejsce w Tatrach”.

ZOBACZ TEŻ: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce. Oto TOP 7 pomysłów na podróż na dwóch kółkach. Pakuj sakwy i ruszaj ku przygodzie

To teraz najpiękniejsze miejsce w Tatrach.  Na Hali Gąsienicowej zakwitła wierzbówka kiprzyca – co to za roślina?

Wierzbówka kiprzyca znana też jako wierzbówka wąskolistna. Występuje pospolicie w Ameryce Północnej, Azji oraz w Europie. W Polsce rośnie niemal w całym kraju (od nizin aż po góry), zwykle na skrajach lasów, przy torach kolejowych, nieużytkach, przydrożach, łąkach i pastwiskach. W Tatrach spotkamy ją od podnóża gór aż po piętra halne. W czasie kwitnienia tworzy spektakularny widok – łąki przypominają purpurowe dywany. Polska nazwa tej rośliny pochodzi od liści wierzbówki, które podobne są do liści wierzby. Zaś drugi człon nazwy – kiprzyca - od charakterystycznego wyglądu dojrzałych, otwartych owoców i uwalniających się z nich nasion z białym puchem, co przypomina kipiący wrzątek. Z jej liści przygotowuje się napar nazywany rosyjską herbatą – Iwan Czaj, któremu oprócz walorów smakowych przypisuje się właściwości zdrowotne. Napój uważany jest za remedium na bóle głowy i zszargane nerwy.

ZOBACZ TEŻ: Uważaj, by nie najeść się szaleju! Pozbawił życia Sokratesa. Jakie trujące rośliny rosną w Polsce?

QUIZ: Góry w Polsce. Co o nich wiesz?

Góry w Polsce. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 10
Najwyższym szczytem polskich gór poza Tatrami jest:
Frymark Bydgoski, czyli zdrowa żywność na wyciągnięcie ręki