Wakacje w Grecji i Turcji. Warto znać zwyczaje panujące w tych krajach

i

Autor: Shutterstock Wakacje w Grecji, Turcji, Włoszech i Hiszpanii. Warto znać zwyczaje panujące w tych krajach

Podróże

Wakacyjny poradnik językowy. W Grecji nie pokazuj tego gestu, a we Włoszech nie zamawiaj „latte”. Sprawdź też, jak wygląda hiszpańskie „besos"

Wakacje 2023 w Grecji, Turcji a może Hiszpanii lub we Włoszech? Niezależnie do którego kraju wybieramy się na urlop, warto znać zwyczaje oraz kilka zwrotów, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i rozczarowań. Niektóre gesty naturalne dla Polaków, Grecy mogą uznać za obraźliwe. Mimo że wiele osób już wie, że we Włoszech cappuccino zamawia się jedynie do południa, to odbierając swoje „latte”, możemy się zdziwić. Sprawdź, jakie jeszcze pułapki czekają na turystów w popularnych dla Polaków zagranicznych kurortach.

Czego nie zamawiać w restauracji we Włoszech? W jaki sposób przywitać się w Grecji? I czy na pewno umiemy poprosić o piwo jak Hiszpanie? Eksperci platformy do nauki języków Babbel przeanalizowali popularne zwroty, sztuczki językowe i zwyczaje w czterech najpopularniejszych wakacyjnych destynacjach Polaków. Pierwszym krokiem do bardziej lokalnego i świadomego podróżowania jest zapoznanie się z językiem oraz zwyczajami mieszkańców.

Wakacje 2023 w Hiszpanii i Włoszech. Patrz na zegarek

W niektórych śródziemnomorskich i południowych krajach ze względu na ciepły klimat istnieje inny rytm dnia niż ten, do którego przywykliśmy w Polsce. W Hiszpanii obowiązuje sjesta, czyli pora, w której wiele miejsc jest zamkniętych, a pracownicy udają się wtedy na lunch czy odpoczynek. Sjesta na ogół trwa od godziny 14:00 do około 16:00 lub 17:00. Z tego powodu godzina lunchu to dla wielu Hiszpanów 15:00, a nie 12:00. We Włoszech należy zwracać uwagę na porę dnia podczas zamawiania kawy. Włosi nie piją cappuccino po godzinie 12:00 i jest to dla nich wyłącznie śniadaniowy napój.

Wakacje 2023. We Włoszech nie zamawiaj „latte” a w Hiszpanii szklanki piwa

Próbowanie lokalnych przysmaków, odkrywanie nowych dań, niespieszne kolacje w miejscowych restauracji i przesiadywanie w urokliwych barach czy kawiarniach to kwintesencja udanych wakacji. Jednak również w tej kwestii Babbel ma kilka ciekawych porad dla turystów. W Grecji nie istnieje „sałatka grecka”, a prawidłowa nazwa tego popularnego dania to „choriatiki”. Zamawiając piwo w Hiszpanii, możemy użyć zwrotu „Una cerveza, por favor”, ale Hiszpanie w tej sytuacji poproszą raczej o małą szklankę „quinto”, dużą szklankę "mediana" lub piwo w butelce „botella”. Jeśli podczas wakacji we Włoszech mamy ochotę na kawę “latte” poprośmy o „caffellatte” lub „latte macchiato”, jeśli powiemy jedynie „latte”, dostaniemy po prostu szklankę mleka, ponieważ to słowo po włosku oznacza dosłownie „mleko”, a nie sposób podania kawy.

Wakacje 2023. W Grecji nie pokazuj tego gestu

Przed podróżą warto zapoznać się ze znaczeniem popularnych gestów: dwa pocałunki i ciepły uścisk to typowe powitanie wśród przyjaciół i krewnych w Grecji, ale nieznajomi i przypadkowo poznane osoby podają sobie ręce. Uważnie gestykulujmy rękami, ponieważ Grecy uważają za obrazę pokazanie drugiej osobie otwartej dłoni.

Wakacje 2023. Jak wygląda hiszpańskie „besos”?

Włosi całują się w policzek, gdy tylko spotkają się dwie znajome kobiety lub kobieta i mężczyzna. Najpierw całuje się w prawy, a następnie w lewy policzek. Wielu Hiszpanów uważa za rzecz oczywistą wymianę dwóch pocałunków w policzek (tak zwane „besos") przy pierwszym spotkaniu i zawsze zaczynają od lewej strony.

Wakacje 2023. W Turcji śmieją się na do widzenia

W języku tureckim „güle güle”znaczy „do widzenia”, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza to „śmiej się, śmiej się”. W ten sposób życzymy osobie wychodzącej, aby wyszła z uśmiechem, dlatego nie powinniśmy korzystać z tego zwrotu, kiedy to my wychodzimy na przykład ze sklepu czy restauracji.

ZOBACZ TEŻ: To jedna z najpiękniejszych i najciekawszych greckich wsyp. Będzie hitem na wakacje 2023

Quiz. Zwroty po angielsku na wakacje

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Dalej będzie dużo trudniej! Jak przywitasz się z hotelowym recepcjonistą?
Tańczące z promocjami 25.07.2023