Zamek w Olsztnynie. Naukowcy odkryli niezwykłe tunele!

i

Autor: Zamek Olsztyn

Atrakcje turystyczne Szlaku Orlich Gniazd

2020-09-30 6:30

Imponujące zamki i niesamowita przyroda przyciągają na Szlak Orlich Gniazd tysiące turystów. Kraina rozciągnięta na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej, zwanej Jurą, jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Unikatowe ukształtowanie i rzeźba terenu z charakterystycznymi, sterczącymi w niebo, białymi ostańcami skalnymi. Szlak wziął nazwę od średniowiecznych warowni, które wybudowano jak orle gniazda na jurajskich skałach. Wiele z zamków jest w ruinie, ale większość możemy zwiedzać. Szlak Orlich Gniazd to też raj dla miłośników pieszych i rowerowych wędrówek, jazdy konnej, wspinaczki skałkowej i zwiedzania jaskiń, których jest ok. tysiąca. Centrami wspinaczkowymi są Podlesice i Rzędkowice oraz Podzamcze.

1. Bliźniacze warownie

Zamek w Bobolicach,zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska. Obecnie zamek jest w prywatnych rękach i powrócił do stanu z lat swojej największej świetności. Do ruin pobliskiego zamku w Mirowie (ok. 1,5 km) można przejść szlakiem wiodącym przez bajkowe Skałki Mirowskie. Ponoć oba zamki łączył podziemny tunel. Według legendy dawniej zamkami władali dwaj bracia - Mir i Bobol, młodszy Bobol podczas nieobecności Mira, uwiódł jego ukochaną. Zazdrosny Mir zabił brata i dziewczynę, która do dzisiaj ukazuje się w Bobolicach jako Biała Dama.

2. Kraina Pstrąga

Dolina Wiercicy słynie ze stawów i hodowli ryb. W Złotym Potoku znajduje się najstarsza polska pstrągarnia istniejąca od 1881 r. serwująca świeże ryby z własnej hodowli. Po posiłku warto przejść pod Diabelskimi Mostami i przez Bramę Twardowskiego - formę skalną, przypominająca ostrołukową bramę. Skała o wysokości 4 m, uznawana jest za jeden z piękniejszych ostańców na Jurze. W pobliskim rezerwacie Ostrężnik możemy zobaczyć kilka wapiennych skał. Największa z nich to skała Ostrężnik z jaskinią i ruinami zamku. Przez rezerwat przebiega kilka tras turystycznych, m.in. czerwony Szlak Orlich Gniazd oraz niebieski Szlak Warowni Jurajskich.

3. Najokazalsze orle gniazdo

Zamek Ogrodzieniec, otoczony skałami wygląda imponująco. Położony na najwyższym wzniesieniu Jury (504 m n.p.m.), widoczny jest z daleka. Powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego, należał m.in. do rodziny Bonerów, Włodków, Firlejów, Mecińskich. Po potopie szwedzkim popadł w ruinę. Choć odbudowywany, nie wrócił już do dawnej świetności. Dziś pełni funkcję tzw. trwałej ruiny, ale jest udostępniony do zwiedzania. Iluminacja ruin pozwala podziwiać Ogrodzieniec również nocą. Blisko Ogrodzieńca ( ok. 1,5 km) znajduje się Gród Królewski na Górze Birów, przedstawiający słowiańską twierdzę.

4. Ociec u Skały

Ojcowski Park Narodowy, najmniejszy w Polsce jest przepięknie położony w Dolinie Prądnika. W Ojcowie warto zobaczyć zamek, podobno wzniósł go Kazimierz Wielki, który nazywał zamek „Ociec u Skały”, na cześć ojca, króla Władysława Łokietka (stąd nazwa miejscowości Ojców). Zamek jest w ruinie, ale przystosowany do zwiedzania. Nie można też ominąć choć kilku z 220 jaskiń, jakie tu się znajdują. Nie do wszystkich można wejść. Najczęściej odwiedzana jest Grota Łokietka, warto też zajrzeć do Jaskini Nietoperzowej w okolicach Jerzmanowic. Atrakcją jest też Brama Krakowska w Ojcowie – majestatyczny ostaniec w kształcie bramy.

5. Polska Sahara

Pustynia Błędowska to cud natury na skalę światową. Przepiękne i niezapomniane widoki kojarzą się z Saharą, nigdzie w Europie nie występują tak rozległe śródlądowe obszary z luźnymi piaskami. To wspaniałe miejsce na piesze wędrówki, przejażdżki rowerowe i konne oraz uprawianie sportów ekstremalnych, np. lotów paralotnią. Najbardziej piaszczysta jest część północna, położona w pobliżu miejscowości Chechle. Tereny pokryte piaskiem najlepiej podziwiać w miejscu zwanym Dąbrówka. Żółty "Szlak Pustynny"prowadzi przez najbardziej charakterystyczne rejony pomiędzy miejscowościami Klucze i Błędowo.

6. Perła wśród zamków

Nad Doliną Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym góruje zamek w Pieskowej Skale. Położony jest na wysokim urwisku. Pieskowa Skała to jeden z nielicznych zamków polskiego odrodzenia, renesansowa rezydencja o gotyckich założeniach. Możemy zwiedzać odrestaurowane komnaty od gotyku, przez barok, rokoko, klasycyzm, aż po modernizm. Z okien widać całą Dolinę Prądnika. Nieopodal zamku wznosi się słynna Maczuga Herkulesa, najpopularniejszy twór skalny na całej Jurze oraz białe ostańce tworzące Bramę Krakowską.

7. Gotycka warownia

Zamek w Olsztynie dawniej strzegł granicy śląsko-małopolskiej. Gotycka budowla z XIV wieku zalicza się do zamków jaskiniowych. Z zamkiem związane są liczne legendy. Jedna z nich mówi o tym, że w bezgwiezdne noce po zamku przechadza się duch. To Maćko Borkowic, którego Kazimierz Wielki skazał na śmierć głodową w zamkowej baszcie. Górujący nad wioską zamek widać z daleka, trudno nie rozpoznać samotnej wieży z czerwoną „obramówką”, która wyróżnia się na tle wkomponowanych w skały ruin. Obok Olsztyna znajdują się Sokole Góry największy rezerwat przyrody na Jurze. Widoki tu są wprost bajeczne.

8. Zamek Królowej

Zamek Pilcza w Smoleniu jest jedną z najbardziej malowniczych i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek w Smoleniu stał zapewne już w XIII wieku,. Na przełomie XIV i XV wieku panią na Smoleniu była Elżbieta Pilecka-Granowska, trzecia żona Władysława Jagiełły. Zamek wraz z wieżą jest udostępniony do zwiedzania. Wzgórze zamkowe zbudowane z wapieni jurajskich objęte jest rezerwatem przyrody, również o nazwie Smoleń. Zbocza wzgórza porasta las z przewagą buka, graba i modrzewia. W rezerwacie występuje kilka gatunków roślin chronionych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki