depresja

i

Autor: Getty Images Bożena Dykiel o depresji w Dzień Dobry TVN. Dlaczego to jest takie szkodliwe?

Bożena Dykiel o depresji w Dzień Dobry TVN. Dlaczego to jest takie szkodliwe?

2021-10-25 12:05

Depresja jest poważną chorobą, badaną przez specjalistów już od wielu lat. Wciąż doskonali się sposoby radzenia sobie z nią, zarówno przez psychoterapię jak i farmakoterapię. Niezmiernie istotne jest zatem, aby na temat tego zjawiska nie rozprzestrzeniać fałszywych informacji czy też własnych, subiektywnych (nie potwierdzonych naukowo) opinii. Tego rodzaju słowa wygłosiła Bożena Dykiel w Dzień Dobry TVN. Osoba będąca „Twarzą depresji” może mieć duży wpływ na świadomość społeczną, co powinna wykorzystywać w odpowiedni sposób.

W ostatnim czasie miała miejsce niecodzienna sytuacja, która podzieliła widzów programu Dzień Dobry TVN. Przebieg odcinka z udziałem Bożeny Dykiel sprawił, że społeczeństwo polskie ponownie zaczęło zastanawiać się nad tym, jak powinno się mówić o depresji.

Lata badań, terapii i zaangażowania specjalistów od zdrowia psychicznego, skierowane są na pomoc ludziom. Duża część z nich zajmuje się zjawiskiem depresji. Jest to choroba dotykająca coraz więcej ludzi. Mówi się, że w Polsce choruje na nią już około 1,5 mln osób! Jej szkodliwość nie jest więc postawiona pod znakiem zapytania.

Do negatywnych stanów towarzyszących depresji zaliczamy:

  • Utratę zainteresowań;
  • obniżony nastrój;
  • zaburzenia snu;
  • pesymistyczne widzenie przyszłości;
  • brak zdolności do odczuwania radości;
  • niska samoocena.

Objawy i skutki chorowania na depresje mogą być bardzo szkodliwe, a w skrajności kończyć się zachowaniami samobójczymi. Dlatego tak ważne jest mówienie o depresji z należytą powagą i wiedzą na ten temat.

Osoby cierpiące na depresję odczuwać powinny przede wszystkim zainteresowanie i chęć zrozumienia od innych osób. Dawanie im porad lub bagatelizowanie problemu jest najgorszym, co można w takiej chwili zrobić.

Podstawową formą zaradczą dla osób chorych na depresję są regularne wizyty u specjalisty. Istnieją także czynniki wspierające zdrowienie czy też zapobiegające zachorowaniu. Jest to m.in.: aktywność fizyczna, dobry sen czy odpowiednia dieta. Tego typu elementy nie zastępują jednak odpowiedniej terapii! Nie są one w stanie wyleczyć chorego.

Źródło: forumprzeciwdepresji.pl

Sonda
Czy cierpisz na depresję?
Poradnik Zdrowie: depresja w społeczeństwie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki