Byliny przedwiośnia - pierwsze wiosenne kwiaty

2010-03-17 5:21 dr Monika Latkowska

Gdy śnieg topnieje, a słońce intensywniej ogrzewa ziemię, w ogrodach pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty - kwitną byliny przedwiośnia.

Już w lutym zaczynają kwitnienie: przebiśnieg, śnieżyca wiosenna, rannik zimowy, przylaszczka pospolita, zawilec gajowy, żółty i grecki.

W marcu pojawiają się kwiaty cebulicy syberyjskiej, śnieżnika sardeńskiego, lśniącego i olbrzymiego, krokusów, kosaćca żyłkowanego i Danforda, kokoryczy pustej i pełnej, pierwiosnka gruzińskiego, ząbkowanego i wyniosłego.

Zastosowanie

Byliny przedwiośnia można eksponować w ogrodzie w różny sposób. Śnieżniki, przebiśniegi, śnieżyce, kosaćce żyłkowane i Danforda, cebulice syberyjskie, pierwiosnki ząbkowane i wyniosłe można sadzić na specjalnie przygotowanych dla wcześnie kwitnących bylin rabatach, najlepiej tam, skąd dobrze będzie widać te niewysokie rośliny, np. przy alejce, wejściu do domu, pod oknem, werandą.

Przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, cebulice syberyjskie, ranniki, zawilce, przylaszczki i kokorycze doskonale prezentują się w nasadzeniach naturalistycznych, "rozsiane" swobodnie na trawniku wśród drzew i krzewów liściastych, imitując runo leśne.

W grupach (po kilka–kilkanaście) można sadzić na trawnikach śnieżniki (olbrzymi, lśniący i sardeński), kosaćce żyłkowane, krokusy, przebiśniegi i śnieżyce. Krokusy i kosaćce żyłkowane wymagają stanowisk dobrze oświetlonych.

Takie gatunki, jak przebiśniegi, krokusy, śnieżniki, kosaćce żyłkowane, rannik i pierwiosnki doskonale nadają się do ogrodów skalnych.

Odwiedź nas na Facebooku * Zostań fanem SE.pl

 

Czytaj więcej na

Najnowsze