Boisz się, że kwiaty zaatakowały wciornastki? Test ogórka pozwoli Ci to sprawdzić

i

Autor: Shutterstock Boisz się, że kwiaty zaatakowały wciornastki? Test ogórka pozwoli Ci to sprawdzić

Coś zżera twoje kwiaty doniczkowe? Test ogórka sprawdzi, czy masz do czynienia z tym perfidnym szkodnikiem

2023-09-12 12:17

Czarne kropki na roślinach, plamy, żółknięcie i zwijanie się liści - to mogą być objawy tego, że nasze kwiaty zaatakowały wciornastki. Te owady odpowiadają za kiepską kondycję roślin doniczkowych. Atakują storczyki, monstery, skrzydłokwiaty czy popularną zamię. Jednak żeby z nimi skutecznie walczyć, trzeba mieć pewność, że nasze kwiaty zaatakowały właśnie te szkodniki. Jak zrobić test ogórka i usunąć wciornastki z roślin?

Test ogórka to jeden ze sposobów na sprawdzenie, czy wciornastki zaatakowały rośliny doniczkowe. Te szkodniki niezwykle trudno dostrzec, dlatego przyda się ogórek, pomidor albo biała kartka. Skąd wiadomo, że nasze kwiaty zaatakowały wciornastki i jak przeprowadzić test ogórka?

Test ogórka na roślinach. Skąd wiadomo, że to wciornastki?

Wciornastki to grupa owadów, która liczy sobie ponad 5 tysięcy odmian występujących w niemal wszystkich strefach klimatycznych. W Polsce najczęściej występuje tytoniowiec, anturiowiec i cieplarek. Żywią się sokiem i tkankami rośliny. W konsekwencji zaatakowany storczyk czy monstera umiera. Owady dostają się do naszych mieszkań z zewnątrz, czasami przynosimy je do domu razem z nowymi kwiatami. Wciornastki wyglądają jak małe czarne kreseczki (przez co potocznie zwane są przecinkami) jednak większość z nich jest tak mała, że ciężko je zobaczyć gołym okiem. Dlatego pierwszym sygnałem, że szkodniki zaatakowały roślinę może być odbarwienie liści. Zwróć uwagę na niewielkie uszkodzenia oraz plamy o jaśniejszym, często srebrzystym zabarwieniu. Dodatkowo mogą pojawić się małe drobne czarne kropeczki (odchody owadów). Nienaturalnie powykrzywiane liście także powinny nas zaniepokoić. Jednak, żeby mieć stuprocentową pewność, że nasze kwiaty zaatakowały wciornastki możemy przeprowadzić test ogórka. Jak?

Test ogórka na wciornastki. Jak zrobić?

Test ogórka rozwieje nasze wątpliwości. Nie zawsze za odbarwienia liści i słabszą kondycję roślin odpowiadają wciornastki. Czasami to efekt przelania lub poparzenia słońcem. Żeby mieć pewność, że mamy do czynienia z owadami, wystarczy kawałek ogórka, pomidora lub innego aromatycznego warzywa. Obranego ze skórki lub przekrojonego na pół ogórka połóż na kilka godzin w doniczce z rośliną, która wygląda, jak zaatakowana przez owady. Jeśli wciornastki są na kwiatach, to skuszą się także na pięknie pachnące warzywo. Możesz także podłożyć pod roślinę białą kartę papieru i potrząsnąć liśćmi. Jeśli na kartce pojawią się niewielkie czarne, szybko poruszające się kreseczki to znak, że naszą roślinę zaatakował wciornastek. Jak się go pozbyć?

ZOBACZ TEŻ: Rozpuść jedną łyżeczkę cukru w wodzie i podlej skrzydłokwiat. Będzie rósł jak szalony. Domowa odżywka do skrzydłokwiatu

Wciornastki - jak wyglądają?

i

Autor: Shutterstock Wciornastki, trudno dostrzec gołym okiem. Tak wyglądają w powiększeniu.

Test ogórka pozytywny. Jak zwalczać wciornastki?

Jeśli test ogórka potwierdził, że twoje rośliny zaatakowały wciornastki musisz działać szybko. Na początek warto sięgnąć po domowe, najprostsze sposoby. Choć wciornastki mogą pojawić się w ziemi, to żerują głównie na liściach. Dlatego zacznij od ich dokładnego umycia. Za pomocą wilgotnej ściereczki przetrzyj każdy oddzielnie. Taki zabieg trzeba przeprowadzać kilkanaście dni z rzędu. Konieczna będzie także wymiana ziemi. Naturalne metody sprawdzą się, gdy szkodników nie ma jeszcze zbyt dużo. W przypadku bardziej zaawansowanego ataku, potrzebne będą specjalistyczne środki. Najczęściej dostępne są koncentraty do rozcieńczenia z wodą. Takimi środkami spryskujemy roślinę przez około 10 dni. Żeby wzmocnić efekt można włożyć kwiat do foliowego worka, spryskać preparatem, szczelnie zawiązać i zostawić na kilka godzin.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: Kwiaty na balkon. 10 najlepszych roślin, które ozdobią taras - zobacz w galerii poniżej

QUIZ: Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Modne rośliny we wnętrzach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany