Czym są żylaki przełyku? Jakie są objawy i przyczyny żylaków przełyku?

2012-12-12 17:47

Żylaki przełyku są groźnym symptomem chorej wątroby powinien. Powinien on być szybko rozpoznany przez lekarza. Potrafi dorowadzić bowiem do dużej utraty krwi, a nawet wodobrzusza i żółtaczki. Poznaj przyczyny i objawy żylaków przełyku.

Żylaki przełyku - co to jest?

Żylaki przełyku nie są chorobą, a jedynie symptomem problemów ze zdrowiem wątroby. Opuchnięte i poszerzone żyły znajdujące się na dole przełyku to właśnie żylaki. Charakteryzuje je kruchość i skłonność do pękania. Spożywanie pokarmów podrażnia żylaki przełyku. Może skutkować krwawieniem w postaci wymiotów z krwią lub fragmentami strawionej krwi. Żylaki przełyku często bywają przyczyną bardzo ciemnych stolców o czerwonym lub czarnym zabarwieniu. W rezultacie organizm traci dużo krwi, co prowadzi do obniżenia ciśnienia, utraty sił i przyspieszenia bicia serca. W rozpoznaniu żylaków przełyku potrzebne jest wykonanie badania endoskopowego.

Jakie są przyczyny żylaków przełyku?

Żylaki przełyku są objawem:

- marskości wątroby, zazwyczaj wywołanej przez spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu. Przy chorej wątrobie pojawiają się komplikacje z krążeniem obocznym. Zamiast przepływać przez wątrobę, krew trafia do żył w przełyku chorego. Zbyt duża ilość cieczy osłabia naczynia krwionośne, poszerza je i tym samym powoduje żylaki przełyku.

- zapalenia wątroby prowadzącego do marskości wątroby - żółtaczka typu B i C.

Jak leczy się żylaki przełyku?

Żylaki przełyku leczy się przy pomocy środków farmakologicznych, oraz za pomocą endoskopu, montując stent w wątrobie lub po prostu stosując zabiegi chirurgiczne, czyli leczenie chirurgicznie.

Najnowsze