Dlaczego grudnik nie kwitnie? Znamy przyczynę i mamy prosty sposób na to, by obsypał się kwiatami

i

Autor: Shutterstock Dlaczego grudnik nie kwitnie? Znamy przyczynę i mamy prosty sposób na to, by obsypał się kwiatami

Rośliny doniczkowe

Dlaczego grudnik nie kwitnie? Znamy przyczynę i mamy prosty sposób na to, by obsypał się kwiatami

2022-11-04 4:02

Grudnik nie kwitnie z kilku powodów. Choć pielęgnacja tego kwiatu nie jest skomplikowana to drobne błędy sprawiają, że zamiast obfitych kwiatów obserwujemy jedynie zielone łodygi, które z czasem marszczą się i więdną. Jednak nie trzeba wiele, by grudnik obsypał się kwiatami. Sprawdź, dlaczego grudnik nie kwitnie a unikniesz błędów w uprawie.

Grudnik kwitnie zazwyczaj dwa razy w roku. Jak wskazuje jego nazwa jedną z dat jest właśnie grudzień. Inne okreslenia tego kwiatu to: szlumbergera, zygokaktus, raczek, epifillum zimowe czy kaktus Bożego Narodzenia. Pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie naturalnie porasta drzewa oraz skały. W wersji doniczkowej ma kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków. Najczęściej zdobi nasze mieszkania zimą, kiedy obsypuje się kwiatami. Jednak czasami zdarza się, że grudnik nie kwitnie. Sprawdź dlaczego.

Dlaczego grudnik nie kwitnie? Winne może być złe podlewanie

Jeśli zastanawiasz się dlaczego twój grudnik nie kwitnie, sprawdź jego podłoże. Podlewanie jest niezwykle ważne. Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby. W przeciwnym razie liście zaczną się marszczyć i więdnąć. A przywrócenie równowagi trwa bardzo długo. Efektem może być brak kwitnienia, ponieważ roślina całą energię inwestuje w liście. Dlatego jeśli chcesz, by grudnik zakwitł ponownie podlewaj go raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, by nie przelać rośliny. Ziemia musi być wilgotna ale nie mokra. Po podlaniu wylej także wodę z podstawki. Grudnik lubi również zraszanie. Możesz to robić co 2-3 dni przy użyciu ostałej letniej wody lub deszczówki. Poza okresami spoczynku warto także nawozić roślinę odżywką do kaktusów lub roślin doniczkowych. Zabieg powtarzamy co 3 tygodnie.

Jak sprawić żeby grudnik zakwitł? Odpowiednia doniczka może być kluczem do sukcesu

Jeśli chcesz sprawić, by grudnik zakwitł przyjrzyj się doniczce. Bardzo często wydaje nam się, że kwiaty powinny mieć dużą przestrzeń, jednak w przypadku grudnika jest zupełnie inaczej. Roślina nie ma zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego, dlatego nie potrzebuje dużej doniczki. O wiele lepiej sprawdzi się mały i płaski pojemnik, w którym łatwiej będzie kontrolować wilgotność podłoża. Ważne jest też, by nie przesadzać kwiatu w trakcie kwietnia. Wtedy trzeba zapewnić roślinie spokój i stabilne warunki. Inaczej może gubić pąki.

Grudnik nie kwitnie, bo nie lubi zmian

Grudnik fatalnie reaguje na zmiany. Jeśli do tej pory obficie kwitł, ale w kolejnym roku przestał powodem może być gwałtowna zmiana temperatury, intensywności oświetlenia czy przeciągi. Wtedy roślina nie tylko nie kwitnie ale gubi pąki i opadają jej liście.

Grudnik. Jak pielęgnować, by kwitł? Ważne jest stanowisko

Ważnym punktem pielęgnacji grudnika jest wybór stanowiska. Jeśli chcemy, by kwitł warto ustawić go w jasnym miejscu ale nienarażonym na bezpośrednie promienie słoneczne. Zbyt dużo słońca sprawi, że liście rośliny czerwienieją. Trzeba też pamiętać, że Grudnik, to roślina krótkiego dnia. Żeby zakwitł trzeba mu zapewnić -  w okresie od września do grudnia -  około 12 godzin ciemności. Grudnik nie lubi także, gdy jest za ciepło. Optymalna temperatura dla tej rośliny to około 21 stopni Celsjusza. W nocy może być niższa ale nie mniej niż 15 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może być przyczyną braku kwitnienia. Pamiętaj także o odpowiednim podłożu. Możesz kupić gotową mieszankę do kaktusów lub ziemię lekko kwaśnym odczynie.

Jak ożywić grudnika?

Żeby grudnik kwitł dwa razy w roku trzeba mu zapewnić także dwukrotny okres spoczynku. Pierwszy – od sierpnia do października, drugi na przełomie lutego i marca, czyli po przekwitnięciu rośliny. Wtedy zygokaktus potrzepuje chłodniejszego miejsca. Najlepiej przenieść go do pomieszczenia, w którym panuje temperatura w okolicach 6-10 stopni Celsjusza. W tym czasie nie nawozimy kwiatu i mniej go podlewamy. Po 3-4 tygodniach można go przenieść na docelowe stanowisko praz zacząć stopniowo podlewać i nawozić. Ważne, by nie przestawiać rośliny gdy pojawią się pąki kwiatowe.  

ZOBACZ TEŻ: Storczyk pięknieje w oczach. Łodygi aż uginają się pod ogromnymi kwiatami. Trzeba zastosować tylko trzy zasady pielęgnacji

Sonda
Znasz wszystkie zasady pielęgnacji grudnika?
Jak pielęgnować grudnik?