apteczka

i

Autor: adexo_medical/CC0/pixabay.com

Domowa apteczka. Co powinno się w niej znaleźć?

2022-01-14 17:37

Obowiązkowe wyposażenie każdego domu, czyli domowa apteczka. Zapewnia bezpieczeństwo całej rodzinie w sytuacji, gdy dolegliwości pojawiają się nagle i trzeba działać natychmiast. By nie szukać nagle w pośpiechu najbliższej otwartej apteki, warto zaopatrzyć się w podstawowe środki pierwszej pomocy na wypadek bólu głowy, otarcia, przeziębienia.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji, kiedy w domu przydarzy nam się problem zdrowotny, wymagający natychmiastowej interwencji farmakologicznej informuje  mgr farm. Anna Ochenkowska z internetowej apteki Gemini. I jak zaznacza leki i wyroby medyczne, które mamy w domu powinny mieć swoje stałe miejsce, aby łatwiej można było je znaleźć, gdy ich pilnie potrzebujemy. Nie jest zalecane przechowywanie ich w kuchni ani w łazience, ze względu na wilgoć i wyższą temperaturę tych pomieszczeń. Idealnym miejscem będzie zorganizowanie jej w zamykanym pudełku, szafce lub szufladzie w pokoju, najlepiej zamykanej na klucz, jeśli w domu znajdują się dzieci.

Aby skompletować domową apteczkę, warto trzymać się poniższych zasad:

wyznacz jedną osobę z rodziny odpowiedzialną za jej wyposażenie i regularną kontrolę stanów i dat ważności asortymentu,nie rób dużych zapasów leków (oszacuj, co może się przydać, a co nie),gdy domownicy przyjmują różne leki przewlekle, podpisz pudełka imionami i postaraj się pilnować, by mieć ich odpowiednią ilość, przynajmniej na tydzień stosowania,nigdy nie wyrzucaj opakowań ani ulotek, gdyż same blistry łatwiej ulegają uszkodzeniom, a ulotki zawierają niezbędne informacje dotyczące dawkowanie, przeciwwskazań oraz skutków ubocznych substancji leczniczej,ulotkę dołączoną do preparatu czytaj ją za każdym razem, gdy samodzielnie podajesz sobie lub komuś dany lek.

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Jak paracetamol i ibuprofen. Dla dorosłych w postaci tabletek, a dla dzieci w syropie lub w czopkach.

Leki przeciwbiegunkowe

Najszybciej działający jest loperamid, przeciwbakteryjny nifuroksazyd, węgiel aktywny, probiotyk, najlepiej zawierający Saccharomyces boulardi, oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu.

Leki przeciwalergiczne

Przydatne w przypadku nagłej reakcji alergicznej, np. na składnik pokarmowy, detergenty, pyłki roślinne, sierść zwierząt.

Leki łagodzące objawy przeziębienia i grypy

Preparaty wieloskładnikowe w postaci tabletek lub saszetek, zawierające najczęściej paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, pseudoefedrynę, dekstrometorfan, feniraminę. Dodatkowo warto mieć w domu krople do nosa, syrop lub tabletki wykrztuśne i przeciwkaszlowe, pastylki, aerozole łagodzące ból gardła oraz nawilżające na chrypkę i suchość w gardle, witaminę C wspomagającą odporność. Pamiętaj jednak, by ostrożnie łączyć ze sobą leki z tej grupy, gdyż łatwo można nieświadomie je przedawkować.

Leki na problemy żołądkowe np. tabletki ziołowe na niestrawność, krople żołądkowe, preparaty łagodzące zgagę, zarówno te miejscowo zobojętniające do ssania, jak i długo działające (omeprezol, pantoprazol), przeciw wzdęciom, zaparciom. 

Preparaty łagodzące napięcia nerwowe oraz ułatwiające zasypianie Zawierają wyciągi roślinne, najczęściej walerianę, melisę, chmiel, passiflorę.

Preparaty miejscowe na stłuczenia, urazy i obrzęki Żele lub kremy ze składnikiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne Zestaw plastrów wodoodpornych, plaster z opatrunkiem do cięcia, kompresy jałowe różnej wielkości, plaster bez opatrunku na rolce, bandaże dziane różnej szerokości, opaski elastyczne. Do odkażania skóry i drobnych ran można używać wody utlenionej, jednak trzeba pamiętać o tym, że szybko traci ona swoje właściwości po otwarciu. Lepszym preparatem będzie spray z oktenidyną, który zarówno odkaża ranę, jak i przyspiesza jej gojenie. Do przemywania ran i oczu można użyć jałowego roztworu soli fizjologicznej.

Środki łagodzące oparzenia i ułatwiające gojenie

Najczęściej jest to pantenol w piance, który sprawdza się w przypadku oparzeń termicznych i słonecznych, kremy łagodzące, maści z antybiotykami. 

Preparaty stosowane po ukąszeniach owadów

Żel przeciwświądowy, krem z hydrokortyzonem. 

Sprzęt medyczny Na przykład termometr, ciśnieniomierz i inhalator.

Uwaga!

 Nie  stosuj leków po ich terminie ważności albo, gdy mają uszkodzone opakowanie, zmieniły kolor, zapach czy konsystencję.Syropy, krople doustne, leki do oczu bardzo często mają określony termin ważności po otwarciu i wymagają specjalnych warunków przechowywania.Zapisz datę otwarcia na opakowaniu.Przeterminowane medykamenty zanieś do apteki, która posiada pojemnik na leki do utylizacji.

dr Tomasz Karauda: Sytuacja będzie się pogarszać. Kolejne dawki szczepionki będą konieczne [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki