Dzień z życia żołnierza NSR

2011-06-24 4:00

Na co dzień urzędnicy, lekarze, nauczyciele... zwykli obywatele. Kiedy jednak przychodzi potrzeba, porzucają swoje zajęcia i zakładają wojskowy mundur, by nieść pomoc potrzebującym i służyć Ojczyźnie. W szeregi Narodowych Sił Rezerwowych może wstąpić każdy Polak, nawet jeśli wcześniej nie odbywał służby wojskowej. Wystarczy tylko, że przejdzie odpowiednie szkolenie. I choć nie należy ono do najłatwiejszych, to jego ukończenie niesie ogromną satysfakcję i otwiera wachlarz możliwości.

- Szkolenie elewów NSR jest prawie identyczne z tym, jakie przechodzą zawodowi żołnierze. W zależności od tego, czy rekrut szkoli się na szeregowego, podoficera, czy oficera, trwa od 4 do 6 miesięcy. "Pierwsze trzy obejmują żołnierskie abecadło, kolejne zagadnienia specjalistyczne" - wyjaśnia kapitan Michał Romańczuk z Centrum Szkolenia Wojsk Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Dzień szkolenia żołnierza NSR zaczyna się skoro świt. Pobudka o 5.30. A już dziesięć minut później trwa poranna zaprawa, czyli ćwiczenia, które utrzymują wojskowych w dobrej formie. Następnie śniadanie i poranny apel. Zajęcia przygotowujące do przyszłej służby trwają od 7.30 aż do obiadu o godzinie 14.

W ich ramach rekruci zapoznają się z wojskowymi regulaminami, wyposażeniem, działaniami w sytuacjach kryzysowych. Uczą się taktyki, pierwszej pomocy, obsługi urządzeń łączności. Ćwiczą też musztrę, strzelanie z przydzielonej broni, trenują z odzieżą ochronną i maskami przeciwgazowymi.

Przeczytaj koniecznie: 5 lipca STANĄ POCIĄGI: Kolejarze grożą strajkiem

Po posiłku do godziny 16 elewi NSR mają przerwę. Później znów odbywają się zajęcia, w trakcie których szlifuje się nowo zdobyte umiejętności lub nadrabia zaległości. O godz. 21 ma miejsce apel wieczorny, a pół godziny później w koszarach gasną światła.

- Nie ukrywam, że dla niektórych służba przygotowawcza NSR może stanowić wyzwanie. Ale pomyślne jej ukończenie daje ogromną satysfakcję i otwiera liczne możliwości. Dla mnie jest wstępem do armii zawodowej - mówi Karol Wierzbicki z Pułtuska, na co dzień agent ochrony, który w NSR wyszkolił się na sanitariusza i sapera. A są to zaledwie dwie z ponad tysiąca specjalizacji do wyboru!

Kim są żołnierze NSR? W skład Narodowych Sił Rezerwowych wchodzą specjalnie wyselekcjonowani ochotnicy. Na co dzień to zwykli Polacy, którzy nierzadko parają się zawodami zupełnie niezwiązanymi z wojskiem czy obronnością. Jednak kontrakt, jaki zdecydowali się podpisać z NSR, sprawia, że w szczególnych przypadkach mogą zostać wezwani do swoich jednostek, by wspierać je zdobytymi wcześniej kwalifikacjami. Może być to udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych czy likwidacja ich skutków. Mogą być też akcje ratownicze, a nawet działania antyterrorystyczne czy odbywające się poza terenem Polski.

Kim są żołnierze NSR

W skład Narodowych Sił Rezerwowych wchodzą specjalnie wyselekcjonowani ochotnicy. Na co dzień to zwykli obywatele, którzy nierzadko pracują w zawodach zupełnie niezwiązanych z wojskiem czy obronnością. Jednak kontrakt, jaki zdecydowali się podpisać z NSR, sprawia, że w szczególnych przypadkach mogą zostać wezwani do swoich jednostek, by wspierać je zdobytymi wcześniej kwalifikacjami. Może to być udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych czy likwidacja ich skutków. Mogą być też akcje ratownicze, a nawet działania antyterrorystyczne czy misje zagraniczne.

Jak wstąpić do NSR

W szeregi Narodowych Sił Rezerwowych mogą wstąpić zarówno żołnierze rezerwy, jak i osoby, które do tej pory nie miały żadnej styczności z wojskiem. W pierwszym przypadku wystarczy pisemny wniosek o powołanie do służby w NSR, który składa się w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, oraz komplet dokumentów. Razem z wnioskiem rezerwista musi złożyć życiorys, skrócony akt urodzenia, odpis dokumentu o uzyskanym wykształceniu, kopię lub odpis świadectwa pracy, informację z Krajowego Rejestru Karnego oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Warto też dołączyć inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej. Przed przyjęciem do NSR takiego kandydata będą czekać jeszcze badania lekarskie i psychologiczne oraz sprawdzian z WF, rozmowa kwalifikacyjna oraz sprawdzenie poziomu wyszkolenia. Natomiast osoba rozpoczynająca swoją przygodę z armią, przed przyjęciem do NSR zostanie skierowana do tzw. służby przygotowawczej. Tu oprócz wniosku o przyjęcie trzeba dołączyć odpis świadectwa lub dyplomu, życiorys, skrócony akt urodzenia oraz informację z Krajowego Rejestru Karnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki