kręgosłup

i

Autor: pixabay/gkhaus /CCO Przybywa wad postawy u dzieci

Gdy boli kręgosłup. Rożne przyczyny bólu pleców - jak sobie z nimi radzić?

2022-01-18 17:58

Ból kręgosłupa to choroba cywilizacyjna, która zaniedbana może doprowadzić nawet do niepełnosprawności. Do jego powstania przyczynia się często niezdrowy styl życia: długie siedzenie przed komputerem, brak aktywności fizycznej czy otyłość. Inne przyczyny mogą być związane z urazem, wiekiem lub poważną chorobą.

Ból pleców doskwiera z wielu powodów. Odczuwamy go na różnych odcinkach, od szyi aż do lędźwi. Jest to bardzo powszechna przypadłość, z którą boryka się wiele osób. Przyczyna? W dużej mierze to siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej.

Bolące plecy związane są zwykle ze zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi czy problemami z funkcjonowaniem stawów. Spowodowane powolnym niszczeniem chrząstek stawowych i powstawaniem narośli kostnych, odcinek lędźwiowy i piersiowy.

Ból kręgosłupa można podzielić na ból krzyża, pleców, ból szyi.

Dyskopatia grozi osobom pracującym długo przy komputerze, często to osoby w sile wieku.

Lumbago (postrzał) to uraz wynikający z nadwerężenia kręgosłupa,dotyczy pracowników fizycznych, rodziców dzieci niepełnosprawnych, pracowników domów pomocy społecznej, np. często pochylających się i dźwigających ciężkie rzeczy.

Osteoporoza dotyczy kobiet po menopauzie i wielu odcinków kręgosłupa. Zmniejszająca się masa kostna powoduje osłabienie struktury kości i podatność na uszkodzenia,

Rwa kulszowa atakuje osoby cierpiące z powodu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Okolica lędźwiowa, ból promieniuje do pośladka, uda, łydki czy stopy.

Jak informuje mgr fizjoterapii Sylwia Szymańskaz www.wapteka.pl najczęściej ból kręgosłupa jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości zwiększa m.in.:

brak aktywności fizycznej,wielogodzinna praca przy komputerze,nadwaga lub otyłość,przyjmowanie nieprawidłowej pozycji np. podczas siedzenia lub snu,częste noszenie butów na wysokim obcasie,stres prowadzący do stałego podwyższenia napięcia mięśniowego.

Czasami ból kręgosłupa związany jest z wrodzonymi wadami lub naturalną predyspozycją np. ze względu na budowę anatomiczną kobiety są narażone na ból kręgosłupa lędźwiowego bardziej niż mężczyźni. Wśród innych przyczyn bólu wymienić można choroby nowotworowe zlokalizowane w pobliżu kręgosłupa, urazy, procesy zapalne, degeneracyjne i zwyrodnieniowe.

Na bóle pleców najszybcjej działają niesteroidowe leki przeciwzapalne w pastylkach i  żelach. Termoterapia za pomocą ciepłych i zimnych okładów oraz fizjoterapia obejmująca masaże, specjalnie dobrane ćwiczenia oraz kinezyterapię. Domowe sposoby to np. gorącą kąpiel, okłady z octu jabłkowego lub kompres z ciepłego ryżu.

W przypadku bólu kręgosłupa najlepiej zapisać się na poradę do specjalisty,lekarza ortopedy lub neurologa. Warto też raz na rok skorzystać z profilaktycznych zabiegów fizjoterapeutycznych. Doskonałym rozwiązaniem jest np. pływanie oraz dieta pełna witamin i minerałów wspomagających układ mięśniowo-szkieletowy.

W formie 24: zdrowy kręgosłup

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki