Gdy zatoki sprawiają ból

2011-01-21 3:00

Zatkany nos, którego nie sposób oczyścić i dotkliwy ból głowy nasilający się przy pochylaniu to najczęstsze objawy zapalenia zatok. Zimą to schorzenie potrafi uprzykrzyć życie każdemu z nas. W dodatku często zdarza się, że powraca.

Jeśli kłopot sprawiają zatoki szczękowe, położone poniżej oczu i po obu stronach nosa, lub czołowe, czujemy bóle całej twarzy, zębów i okolicy czołowej. Natomiast dla zapalenia zatok sitowych, które mieszczą się w bok od oczu i tuż nad nosem, charakterystyczne są tzw. rozsadzające bóle głowy oraz bóle za gałkami ocznymi. Może też wystąpić wyraźny obrzęk w pobliżu zajętej zatoki.

Zapalenie zatok może być ostre lub przewlekłe. To pierwsze najczęściej powoduje stan zapalny górnych dróg oddechowych. Drugie zaś może być skutkiem alergii.

- Przyczyną około 25 procent przewlekłych zapaleń zatok szczękowych są chore zęby. Zapalenie zatok mogą wywoływać bakterie, wirusy, grzyby - ostrzega dr Ireneusz Kantor, laryngolog.

Gdy choroba wraca

O nawracających zapaleniach zatok możemy mówić, gdy choroba pojawia się 4-5 razy do roku. Aby podjąć leczenie, konieczne jest wykonanie badań, które mają wskazać, na jakim tle doszło do choroby.

- Zwykle zaleca się tomografię komputerową i endoskopowe badanie nosa. Te badania powinny być wykonywane, kiedy objawy się zmniejszą. Ponadto robi się posiew wydzieliny z nosa, zwłaszcza gdy istnieje podejrzenie, że sprawcą są drobnoustroje - wyjaśnia dr Kantor.

Leki czy operacja

Chore zatoki leczy się farmakologiczne. W cięższych przypadkach albo gdy przyczyną jest zniekształcenie nosa (np. przegrody nosowej) konieczny jest zabieg chirurgiczny.

domowe sposoby na chore zatoki

- inhalacje z olejku eukaliptusowego, mięty, bazylii lub lawendy, które ułatwiają oczyszczanie zablokowanych zatok; można też wąchać chusteczkę, spryskaną 10 kroplami któregoś z tych olejków aromatycznych;

- przykładanie na czoło ciepłych kompresów - skuteczne jest przykładanie skarpety wypełnionej rozgrzaną na patelni solą;

- jedzenie gorących pikantnych potraw z dodatkiem chili lub chrzanu;

- smarowanie skroni maścią kamforową;

- noszenie czapki nasuniętej na czoło;

- naświetlanie bolących miejsc lampą na podczerwień

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki