Gdzie można kupić tabletki po stosunku bez recepty? W co czwartej aptece nie ma ellaOne!

2015-02-06 13:00

Tabletki po stosunku ellaOne można już kupić w Polsce bez recepty. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Z najnowszych badań wynika bowiem, że w co czwartej aptece nie ma tabletek po stosunku!

Wprowadzenie tabletek po stosunku ellaOne do sprzedaży bez recepty wywołało ogólnopolskie dyskusje w różnych środowiskach. Przeciwnicy tabletek "dzień po" wskazują na ich aborcyjny charakter i mówią o dramatycznych skutkach ubocznych. Zwolennicy cieszą się z tej decyzji, podkreślając, że najważniejsza jest możliwość wyboru.

Zobacz: Pigułka dzień po na legitymację szkolną? Jak i gdzie kupić w aptece tabletkę dzień po?

Problemy z zakupem ellaOne

Okazuje się jednak, że wcale nie tak łatwo kupić tabletki ellaOne w aptekach. Z najnowszych badań ABR SESTA wynika bowiem, że w co czwartej aptece tabletki po stosunku nie są dostępne w sprzedaży. To aż 28 proc. wszystkich aptek. W 31 proc. aptek tabletki ellaOne są dostępne na receptę, a 27 proc. oferuje je zarówno na receptę, jak i bez niej. W 14 proc. aptek można kupić ellaOne bez recepty.

Zobacz: Tabletki EllaOne w internecie? Gdzie kupić tabletki dzień po? W aptekach zostały wysprzedane

W 14 proc. przypadków farmaceuci tłumaczyli, że tabletki ellaOne są niedostępne w ofercie z powodu braków w magazynach. W 13 proc. przypadków farmaceuci wskazywali na niejasną sytuację prawną tabletek po stosunku. W 7 proc. komentowali decyzję o wprowadzeniu tabletek do sprzedaży bez recepty. Jednak aż w 74 proc. przypadków farmaceuci byli profesjonalni i zachowywali neutralną emocjonalnie postawę.

Okazuje się jednak, że może się zdarzyć, że mimo dostępności ellaOne, farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży tabletek. - Farmaceuci pracujący w aptekach są specjalistami o wysokich  kwalifikacjach i dużym doświadczeniu, którzy w swojej praktyce zawodowej przestrzegają prawa i zasad etycznych zawartych w Kodeksie Etycznym Aptekarza RP. Należy jednak podkreślić, że na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy – Prawo farmaceutyczne farmaceuta może odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta - powiedział dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki