Hiacynt w szkle lub doniczce będzie długi kwitł. Wystarczy, że spełnisz prostą zasadę, a będziesz mieć w domu wiosnę w środku zimy

i

Autor: Stefan Schweihofer/Pixabay Hiacynt w szkle lub doniczce będzie długi kwitł. Wystarczy, że spełnisz prostą zasadę, a będziesz mieć w domu wiosnę w środku zimy

Dom i ogród

Hiacynt w szkle lub doniczce będzie długo kwitł. Wystarczy, że spełnisz prostą zasadę, a wiosna zagości w twoim domu

2023-01-18 13:59

Hiacynty, to jedne z wiosennych kwiatów, które w naszych domach kwitną także zimą. W szkle lub doniczce są niczym pierwszy powiew wiosny. Kiedy za oknami jeszcze szaro i zimno, nasze domy mogą ozdobić piękne kwiaty o intensywnym zapachu. Umiejętne podlewanie i pielęgnacja hiacyntów sprawi, że będą kwitły dłużej, a cebulki będzie można wykorzystać także w kolejnym sezonie. Sprawdź, jak dbać o hiacynty, by kwitły jak najdłużej

Jak uprawiać hiacynty w domu i czy to rośliny wieloletnie? Czy hiacynt kwitnie kilka razy w roku i czy można go zimować w ogrodzie? Im bliżej wiosny, tym więcej tego typu pytań. Wszystko za sprawą pięknych hiacyntów w szkle i w doniczkach, które pojawiają się w sklepach zazwyczaj w styczniu, w okolicach Dnia Babci i Dziadka.  Hiacynt w ogrodzie kwitnie wiosną, zasadzony w doniczce na domowym parapecie może cieszyć nasze oczy kolorami nawet w grudniu. Umiejętne podlewanie hiacyntów to połowa sukcesu odpowiedniej pielęgnacji. Ta wieloletnia roślina nie jest zbyt wymagająca w uprawie ale warto znać zasady, dzięki którym piękne kwiaty będą kwitły dłużej.

Hiacynt w doniczce lub szkle. Jak uprawiać hiacynty w domu?

Hiacynt (Hyacinthus) to bylina cebulowa wywodząca się z Azji mniejszej, z obszarów Turcji i Palestyny. W naturze kwitnie tylko na niebiesko, jednak współczesne odmiany dają nam możliwość wyboru spośród hiacyntów o kwiatach białych, różowych, fioletowych, żółtych, łososiowych, czerwonych a nawet zielonych. Nowe odmiany różnią się także wielkością i liczbą kwiatów w jednym gronie. W warunkach domowych hiacynt kwitnie nawet przez dwa tygodnie, trzeba tylko umiejętnie go pielęgnować. Ważne jest podlewanie ale i odpowiednie stanowisko. Kwiaty potrzebują sporo światła. Najlepszy będzie parapet, pod którym nie ma grzejnika. Dobrze, aby temperatura nie przekraczała 20 stopni C.

Hiacynt. Co zrobić, aby kwiaty długo kwitły?

Oprócz odpowiedniego stanowiska, o którym piszemy wyżej, ważnym elementem pielęgnacji hiacyntów jest podlewanie. Te rośliny muszą mieć wilgotną glebę, jeśli lekko przeschnie, kwiaty szybko zwiędną. Najlepiej podlewać je raz w tygodniu ale uważać, by nie zmoczyć cebuli. Nie powinno się także zraszać liści ani kwiatów, bo mogą zgnić.

Ile razy w roku kwitną hiacynty?

Hiacynt to kwiat wieloletni ale kwitnie tylko raz w roku. Posadzony w gruncie zazwyczaj rozkwita wiosną - w marcu lub w kwietniu. Kwiaty posadzone w doniczce i kupione np. w styczniu rozkwitają znacznie wcześniej.

Co zrobić z hiacyntami po przekwitnięciu? Sprawdź, co zrobić, by kwiaty zakwitły znów

Jak pisaliśmy wyżej, hiacynty to rośliny wielosezonowe, dlatego po przekwitnięciu nie wyrzucamy cebulki. W kolejnym sezonie możemy ją zasadzić w ogrodzie lub na balkonie. W domowej doniczce nie zakwitnie. Dlaczego? Hiacynty posadzone w ogrodzie kwitną od marca nawet do połowy maja. Te posadzone w domu mogą zakwitnąć już w grudniu. To dzięki pędzeniu cebul. Taki zabieg polega na długim chłodzeniu cebul, a następnie umieszczeniu ich w wyższej temperaturze. Ale można to zrobić tylko raz. Hiacynt, którego kupiliśmy w doniczce prawdopodobnie został właśnie w ten sposób przygotowany do sprzedaży, dlatego kiedy przekwitnie, możemy zasadzić go np. w ogrodzie. W tym celu usuwamy kwiaty, ale pozostawiamy pęd oraz liście. Roślinę przenosimy w chłodne miejsce i rzadko podlewamy. Gdy liście uschną usuwamy je, cebulę wyjmujemy z ziemi, przesuszamy i do jesieni przechowujemy w papierowej torebce, w przewiewnym, ciemnym miejscu. Na początku października sadzimy w ogrodzie. Wybieramy do tego lekko zacienione miejsce. Cebule zakopujemy w dołku, którego głębokość odpowiada trzem jej długościom. Hiacynt zakwitnie na wiosnę. Po przekwitnięciu znów wykopujemy cebulki i powtarzamy działanie. Odpowiednio przechowywane i sadzone rośliny będą nas cieszyć przez kolejne cztery lata. Jeśli nie mamy ogrodu, możemy cebule hiacynta przezimować na balkonie. Sadzimy je w skrzynkach, które trzeba zabezpieczyć przed mrozami.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny doniczkowe do ciemnych pomieszczeń. Ulubiony Ogrodnik zdradza top 5 kwiatów do cienia, dzięki którym zmienisz dom w dżunglę

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?
Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe! [WIDEO]