Kiedy przycinać lawendę? Zastosuj radę angielskich ogrodników

i

Autor: Shutterstock Kiedy przycinać lawendę? Zastosuj radę angielskich ogrodników

Dom i ogród

Jak i kiedy przycinać lawendę? Zastosuj zasadę angielskich ogrodników. Dwie ósemki łatwo zapamiętać

2023-08-09 15:30

Lawendę przycinamy kilka razy w roku. Jeśli robimy to latem, termin zabiegu zależy od tego, czy chcemy wykorzystać kwiaty i ich cenne olejki eteryczne, czy chcemy cieszyć się pięknym zapachem jak najdłużej. Jeśli wybieramy drugą opcję, pomoże nam zasada dwóch ósemek stosowana przez angielskich ogrodników.

Kiedy kwitnie, wygląda i pachnie zjawiskowo. Przyciąga motyle i sprawia, że możemy poczuć się jak na południu Francji. Lawenda jest coraz popularniejsza w polskich ogrodach. Chętnie zdobimy nią także swoje balkony. Jednak żeby cieszyć się rośliną jak najdłużej, trzeba umiejętnie o nią dbać. Jak i kiedy obcinać lawendę latem?

Jak i kiedy przycinać lawendę? Po przekwitnięciu zastosuj zasadę angielskich ogrodników. Dwie ósemki łatwo zapamiętać

Zbiory zazwyczaj odbywają się w lipcu i sierpniu. Jeśli chcemy wykorzystać kwiaty i ich właściwości, lawendę ścinamy jeszcze przed pełnym rozkwitem. Kolor kwiatostanów jest już wyraźnie widoczny, ale płatki pozostają w pąkach. Wtedy roślina zawiera najwięcej olejków eterycznych. Ważna jest także pora dnia. Najlepiej ścinać lawendę w słoneczne przedpołudnie, kiedy roślina zdąży osuszyć się z porannej rosy. Im bliżej wieczora, tym stężenie olejków będzie mniejsze. Gałązki ścinamy ostrym sekatorem. Jednak jeśli nie zależy nam na zbiorach i chcemy cieszyć się kwiatami w ogrodzie lub na balkonie jak najdłużej to lawendę ścinamy po przekwitnięciu. Tutaj pomocna może być zasada dwóch ósemek stosowana przez angielskich ogrodników. Czyli lawendę tniemy w ósmym miesiącu roku i na 8 cali (około 20 cm). Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tu jedynie o ścięcie przekwitłych kwiatów wraz z bezlistnymi łodygami. Długość ściętych pędów zależy także od wielkości rośliny. Niektóre są znacznie mniejsze niż 20 cm.

Kiedy i jak przycinać lawendę wiosną? Po zimie to niezbędny zabieg

W kwietniu przycina się chore, złamane lub uszkodzone gałązki. Skraca się także młode wybujałe pędy, by uzyskać pożądany kształt. Ważne, aby pamiętać, że przycięcie starszych gałązek zbyt blisko ziemi może spowodować, że kwiat nie wypuści już nowych pędów.

ZOBACZ TEŻ: Ta roślina chroni przed wampirami energetycznymi oraz przynosi szczęście i dostatek. Warto posadzić w ogrodzie lub na balkonie. Będzie też doskonałym prezentem

Sonda
Podoba Ci się lawenda?
Tańczące z Promocjami 08.08.2023
Listen on Spreaker.