Jak leczyć się ZA DARMO za granicą - poradnik

2011-10-20 22:05

Polacy mogą się leczyć w luksusowych klinikach na Zachodzie. I to zupełnie za darmo. Powinni tylko wykazać, że zabiegi, których potrzebują, nie są wykonywane w naszym kraju. NFZ musi wtedy opłacić zagraniczną terapię.

"Super Express" radzi Czytelnikom, jak zorganizować leczenie za granicą i pokonać biurokratyczne przeszkody. Najważniejsze to wszystko dokładnie zaplanować i skompletować dokumenty - postarać się przed wyjazdem o pozytywną opinię polskiego lekarza specjalisty, konsultanta wojewódzkiego i Funduszu.

- Pieniądze na leczenie za granicą są - mówi Wanda Pawłowicz, rzeczniczka NFZ. - Wyjazd jest możliwy i jak się okazuje, bywa bezpieczniejszy niż taki organizowany przez różne fundacje. Operację w Niemczech finansowaną przez NFZ przeszedł trzyletni Szymon Jakubowski. Lekarze z kliniki w Greifswaldzie przeszczepili mu rogówkę w oku.- Tę klinikę wybrał mój lekarz prowadzący, sprawdził wojewódzki konsultant, a potem jeszcze NFZ - opowiada Agnieszka Jakubowska, mama chłopca. - Dziś Szymek czuje się dobrze, a ja jestem szczęśliwa. - Jeżeli wiemy, że rzeczywiście istnieje skuteczna metoda leczenia za granicą, a w Polsce nie można jej zastosować, to wysyłamy pacjenta bez problemu - twierdzi prof. Danuta Perek, wojewódzki konsultant ds. onkologii i hematologii dziecięcej.

Krok po kroku: Jak załatwić leczenie za granicą

1. Skonsultuj się z lekarzem, załatw jego opinię. Przygotuj też dokumenty dla NFZ. Potrzebny będzie specjalny wniosek dotyczący leczenia poza granicami Polski. Druk można ściągnąć z internetowej strony NFZ.

2. Wypełnij wniosek, korzystając z pomocy lekarza i prawnika. Udaj się z nim do konsultanta wojewódzkiego lub krajowego. Weź też ze sobą promesę lekarza prowadzącego chorobę.

3. Jeśli dostaniesz zgodę konsultanta na leczenie za granicą, przetłumacz dokumenty choroby na język obcy w profesjonalnym biurze tłumaczeń.

4. Rodzic chorego dziecka musi zdobyć pieniądze na pobyt. Jeśli nie masz środków na pokrycie podróży zagranicznej, uzbieraj na ten cel pieniądze w fundacjach lub poproś o jednorazową zapomogę radę gminy.

5. Jeśli konsultant nie chce zatwierdzić dofinansowania z NFZ, a ty lub twój lekarz uważacie, że nie ma racji, skonsultuj się z lekarzami w zagranicznych szpitalach uniwersyteckich.

To sfinansuje NFZ za granicą

1. Protonoterapia, naświetlanie proteinami w onkologii

2. Badania genetyczne

3. Neurochirurgiczne operacje kręgosłupa

4. Operacja aorty w jamie brzusznej

5. Przeszczepy płuc

6. Przeszczep rogówki u dzieci

7. Leczenie płodu wewnątrz macicy - Belgia

8. Choroby neurodegeneracyjne dzieci - Holandia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki