Jak odpowiedzialnie pielęgnować kota

i

Autor: Shutterstock

Jak odpowiedzialnie pielęgnować kota

2019-08-22 14:41

Wielbiciele kotów zachwycają się urodą i gracją swoich pupili. To lśniące futerko, te zwinne ruchy, te wymowne, błyszczące oczy. Aby nasz podopieczny wyglądał naprawdę dobrze, potrzebna jest systematyczna pielęgnacja jego sierści, uszu, oczu i pazurków.

Koty codziennie troszczą się o swoją sierść, starannie ją wylizując. Zatem w przypadku kotów krótkowłosych codzienne czesanie nie jest konieczne, jednak warto to robić raz na kilka dni, by pozbyć się martwych włosów, złuszczonego naskórka i zanieczyszczeń. Jest to ważne szczególnie w okresie linienia – wiosną i jesienią. W przypadku kotów długowłosych codzienne zabiegi fryzjerskie to obowiązek. Kiedy zapominamy o szczotkowaniu, wypadające włosy zbijają się w filcujące się kołtuny, które potem bardzo trudno jest usunąć. Warto wiedzieć, że na kondycję skóry i sierści wpływ ma serwowane kotu jedzenie. Karma dla kotów zawierająca nienasycone kwasy tłuszczowe jest szczególnie polecana czworonogom z problemami skórnymi, a także w okresie wymiany futra. W te cenne substancje bogate jest mięso ryb – warto szukać produktów, w składzie których występuje łosoś, tuńczyk czy sardynki.

Odpowiednie akcesoria

Pupila z krótką sierścią możemy czesać szczotką z naturalnego włosia, metalowym grzebieniem lub specjalnym zgrzebłem. Dla długowłosych kocich piękności najlepsze są metalowe grzebienie z szeroko rozstawionymi i zagiętymi zębami, które skutecznie usuwają skłębioną sierść. Potem wyczesujemy łapki, grzbiet i brzuszek szczotką z miękkimi, zakrzywionymi igłami, tzw. pudlówką. Bardzo przydatny jest puder dla kotów, którym posypujemy włos i lekko wcieramy w miejsca zagrożone skołtunieniem. Najlepiej przyzwyczajać pupila do czesania od dzieciństwa. Zaczynamy od krótkich, delikatnych zabiegów, które kociak polubi, potem stopniowo wydłużamy czas szczotkowania.

Czyste oczy

Zdrowe oczy nie łzawią, nie pojawia się w nich żadna wydzielina. Warto regularnie przemywać okolice oczu wacikiem namoczonym w letniej esencji herbacianej lub naparze ze świetlika.  Alternatywą są specjalne płyny do oczu dostępne w sklepach zoologicznych. Oczy przemywamy od zewnętrznego kącika do wewnętrznego.  Jeśli zobaczymy, że wypływa z nich ropna lub zabarwiona wydzielina, trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ przyczyną takich problemów może być infekcja wymagająca leczenia.  Koty perskie ze względu na odmienną budowę pyszczka wymagają też wycierania brązowych zacieków pod oczami.  Usuniemy je specjalnymi ziołowymi preparatami, które dodatkowo udrożnią kanaliki łzowe.

Higiena kocich uszu

Czyste uszy to również jeden z warunków kociego zdrowia, gdyż jest to miejsce, w którym łatwo może dojść do namnażania szkodliwych drobnoustrojów, grzybów czy pasożytów. Do oczyszczania kocich uszu najlepiej używać specjalnych preparatów w płynie lub wręcz gotowych płatków nimi nasączonych. Rozpuszczają one brud zalegający w małżowinie, co ułatwia jego usunięcie. Nie podrażniają przy tym delikatnej skóry, zazwyczaj też działają antyseptycznie. Preparat w płynie delikatnie aplikujemy do ucha, a następnie łagodnie rozprowadzamy go płatkiem kosmetycznym. Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń suszymy uszko gazikiem. Nie wolno wkładać do niego żadnych patyczków kosmetycznych! Takie czyszczenie może wykonać jedynie lekarz weterynarii.

Łapki i pazurki

Dlaczego koty drapią fotele i inne domowe sprzęty? Pozwala im to tępić pazurki. Jednak domowe, niewychodzącym mruczkom należy je obcinać. Do kociego manikiuru najlepiej nadają się specjalne cążki lub nożyczki. Trzeba przytrzymać łapkę i lekko ja ucisnąć, aby pazurek się wysunął. Obcinamy jedynie martwą, przezroczysta część, uważając, by nie uszkodzić tej różowej, ukrwionej. Najbezpieczniej obcinać tylko ostre końcówki pazurka. Zabieg ten warto powtarzać co 2-3 tygodnie.

Jeśli nasz kotek wychodzi, sam poradzi sobie z „piłowaniem pazurów”, np. drapiąc nimi o drzewo. U kota wychodzącego warto też często oglądać opuszki łapek. Jeśli zauważymy, że pupil intensywnie wylizuje łapę lub lekko utyka, poszukajmy zranionego miejsca i ewentualnie je zdezynfekujmy.

Mocne zęby

Warto regularnie dbać o zęby kota, by nie odkładał się na nich kamień i osad. Dostępne są różnego rodzaju roślinne preparaty, które można domieszać pupilowi do karmy lub podawać jako przekąskę. Ich zadaniem jest zwalczanie kamienia nazębnego i nieprzyjemnego zapachu z pyszczka.  Jeszcze bardziej skuteczne, choć wymagające od nas więcej wysiłku, jest szczotkowanie zębów za pomocą specjalnie ukształtowanej szczoteczki i pasty dla kotów, np. o kuszącym smaku wątróbki.  Trzeba przy tym wykazać wiele cierpliwości, gdyż zwierzę zazwyczaj nie jest zachwycone tym zabiegiem. Nie poddawajmy się jednak zbyt łatwo. Niech świadomość, że choroby przyzębia mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń serca, wątroby czy nerek podziała na nas motywująco. Czyszczenie powinno polegać na delikatnym wykonywaniu okrężnych ruchów po powierzchni zębów. Zaczynamy od przyzwyczajania do mycia kłów i siekaczy. Następnie powoli przechodzimy do zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Opieka po sterylizacji

Na sterylizację decyduje się większość właścicieli kotów. W przypadku kocura nie jest to skomplikowana operacja, natomiast u kotek zabieg jest znacznie poważniejszy. Największy znak zapytania stanowi reakcja pupila na narkozę i jej skutki, z którymi będziemy zmagać się po odebraniu zwierzęcia od lekarza weterynarii. Zwierzę należy odebrać z lecznicy po wybudzeniu. Może ono być jeszcze senne, ale powinno już reagować na bodźce zewnętrzne. Liczmy się z tym, że przez pewien czas nasz podopieczny może się zataczać i przewracać podczas prób chodzenia. Mogą pojawić się wymioty. Zapewnijmy mu spokojne, ciepłe miejsce, w którym będzie mógł wypoczywać i nie podawajmy mu nic do jedzenia przez ok. 12 godzin. Na ogół po dobie kot sam nabiera apetytu.  Uważajmy też, by otumaniony zwierzak nie zrobił sobie krzywdy. U samca rana po kastracji goi się zwykle szybko i bez powikłań. Dbajmy jedynie, by nasz ulubieniec jej nie lizał. U kotek sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż sterylizacja jest jednak poważną operacją brzuszną. Rana po takiej ingerencji musi zostać zasłonięta specjalnym fartuszkiem. Mimo protestów kotki nie zdejmujmy go i nie pozwólmy je samej tego zrobić. Lizana rana będzie się bowiem znacznie dłużej goić. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, po 7 dniach należy wybrać się do lecznicy na kontrolę stopnia zagojenia. Wizytę trzeba odbyć wcześniej, jeżeli kot po 4 dniach od zabiegu się nie wypróżni lub gdy rana zdradza oznaki infekcji. Warto pamiętać, że sterylizacja i kastracja wpływają na metabolizm zwierzęcia, zwiększając tendencję do tycia, dlatego dobrze jest dostosować menu pupila do zmian, jakie zaszły w jego organizmie w efekcie odbycia takiego zabiegu. Karma dla kotów sterylizowanych ma tak zbilansowany skład, aby zapobiegać otyłości. Tego typu pokarm wzbogacony jest też o substancje zakwaszające mocz, przeciwdziałające tworzeniu się kryształów i kamieni moczowych, do powstawania których kastrowane i sterylizowane koty mają szczególne skłonności.

 

 

 

Dolina Zwierząt

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: https://dolinazwierzat.se.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki