Nadchodzi upał. W Hiszpanii 40 stopni! Ile będzie w Polsce?

i

Autor: Shutterstock Będzie niebezpiecznie gorąco

Jak radzić sobie z upałami? Domowe sposoby, by schłodzić powietrze w domu

2022-06-28 12:01

Ekstremalne upały nie należą do przyjemnych. Szukamy wszelkich możliwych sposobów na obniżenie temperatury gorącego powietrza. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać chłód w domu, podczas upalnego lata.

Jeśli mieszkasz w dobrze wentylowanym mieszkaniu, o prawidłowej wilgotności, to gdy się spocisz ,pot szybko wyparuje i ochłodzisz się – jest to dokładnie tak, jak zaplanowała nasza natura. Problem pojawia się wtedy, gdy mieszkasz w mieszkaniu, bloku, domku, w którym trudno jest utrzymać optymalny poziom wilgoci, zwłaszcza przy nieodpowiedniej wentylacji. W bloku zazwyczaj o dużej wilgotności, pocisz się i pot ten nie wyparowuje, zamiast tego wsiąka w ubranie, pozostawiając uczucie gorąca, wilgotnego, lepkiego ciała. Jest na to rozwiązanie! Nasza natura doradza organizmowi osuszać się. Aby czuć się chłodniej w wysokiej wilgotności: Noś luźną bawełnę lub inną naturalną tkaninę, która oddycha. Wybierz oddychające prześcieradła, które zapewniają chłód, takie jak bawełna lub bambus. Korzystaj z osuszaczy powietrza, które skutecznie ograniczają poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Jak ochłodzić mieszkanie?

W gorące dni warto wietrzyć mieszkanie i pozostawiać okna uchylone w nocy. Bardzo prostą odpowiedzią jest po prostu wentylator. Brak odpowiedniego nawilżenia, spowodowanego właśnie złą wentylacją, która wysusza mieszkanie, może obniżać nasze samopoczucie, powodować rozdrażnienie, a także wpływać na problemy ze snem, czy nawet z oddychaniem. Skutecznym sposobem, aby obniżyć temperaturę, jest zakup nawilżacza powietrza, w szczególności nawilżacza ewaporyzacyjnego. Wytwarza on niewidoczną parę wodną, która może bez problemu ochłodzić pokój. Domowe sposoby na upał to również rozkładanie na suszarce lub grzejniku namoczonych zimną wodą ręczników dzięki takiemu działaniu nawilżamy powietrze, a przy okazji przyczyniamy się do zmniejszenia temperatury w mieszkaniu. Grube, białe zasłony to ulga w gorące dni. Biała tkanina na oknie nie przyciąga słońca, a jeśli jest gruba, skutecznie nie pozwala na to, aby gorące powietrze dostało się do pomieszczenia. Ochłodzić mieszkanie można również za pomocą zasłon zaciemniających. Przyciemnienie nie musi łączyć się z ciemnymi barwami, znajdziemy również zasłony zaciemniające w jasnych odcieniach. W ochronie przed światłem słonecznym doskonale pomogą również rolety. Ta prosta czynność może sprawić, że pokój będzie chłodniejszy o 10-15 stopni. Chłodzenie pomieszczenia za pomocą roślin również jest możliwe, głównie za sprawą roślin typu bluszcz, a także winorośl, które stanowią naturalną warstwę izolacji cieplnej. Okno przysłonięte takimi roślinami nie wpuści do pomieszczenia zbyt dużo promieni słonecznych, co z pewnością pomoże schłodzić mieszkanie. Możesz także postawić parasol za oknem lub zainstalować markizy.

Czego unikać, jeśli chcemy skutecznie ochłodzić pomieszczenie?

Wszystko, co podłączasz do gniazdka, wytwarza ciepło. Unikaj zatem nadmiernego używania prądu. Odłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia lub elektronikę, gdy nie są używane. Nawet te małe czerwone świecące światełka, które wpatrują się w ciebie w środku nocy, wskazując, że przedmiot jest wyłączony, pochłaniają energię i wytwarzają ciepło. Wyłączenie czegoś nie wystarczy – odłącz.

Ogranicz używanie sztucznego światła

Korzystaj ze światła dziennego lub używaj energooszczędnych żarówek, takich jak diody LED, w miejscach o dużym natężeniu użytkowania. Tradycyjna żarówka o mocy 1oo W może zwiększyć ciepło o 11 stopni na godzinę w małym pomieszczeniu. Rozważ także użycie jaśniejszych kolorów farb i wykończeń w swoim domu. Jasne kolory odbijają więcej światła i zmniejszają potrzebę dodatkowego oświetlenia  (zmniejszając wytwarzanie ciepła).

Nie gotuj w upale

Podczas letniego sezonu postaraj się wcześniej zaplanować posiłki, aby nie używać kuchenki i piekarnika w ciągu dnia. Jeśli musisz skorzystać z urządzeń, postaraj się ugotować posiłek przed południem lub po upale około 19:00.

Skoro już wiemy, że temperatura pomieszczenia ma na nas znaczący wpływ, warto wiedzieć, czego nie robić, aby zachować w mieszkaniu chłodne powietrze. Jeśli chcemy ochłodzić mieszkanie, lepiej zrezygnować z gotowania gorących posiłków (zwłaszcza z długiego gotowania) lub przesunąć to na godziny wieczorne, ponieważ takie działanie zwiększa temperaturę w pomieszczeniu. Chłodzenie kuchni lodówką również nie zda się na zbyt wiele, ponieważ działanie każdego sprzętu elektrycznego, nieważne czy jest to telewizor, czy lodowata zamrażarka, sprawia, że po pewnym czasie w pomieszczeniu robi się cieplej.

Największym sprzymierzeńcem w upały jest woda

Podsumowując, ochłodzić mieszkanie można za pomocą domowych sposobów, wystarczy przewietrzyć pomieszczenie, zadbać o funkcjonalne elementy wystroju, a także zawsze pamiętać, że naszym największym sprzymierzeńcem podczas upałów jest woda. Na co dzień powinniśmy wypijać co najmniej 2 l wody, jednak w upale, o wiele więcej. Temperaturę swojego ciała możemy regulować również, biorąc odświeżający prysznic w chłodnej wodzie.

Kładka pieszo-rowerowa coraz bliżej! Tak budują nową przeprawę przez Wisłę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki