Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

i

Autor: Getty images

Jak zbudować silnie więzi z dzieckiem? Porady psychologa

2021-12-16 11:20

W budowaniu prawidłowej i silnej relacji ze swoim dzieckiem, wyjątkowo ważne jest wspólne spędzanie czasu. Taki element rodzinnej integracji powinien sprawiać przyjemność nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Codzienne przebywanie ze sobą, rozmowy i wspólne zajęcia – to wszystko może pomóc we wzajemnym lepszym poznaniu oraz umileniu wolnego czasu wszystkim członkom rodziny. W jaki sposób umilać swojemu dziecku wspólnie spędzany czas? I jak w rodzinnych momentach umacniać więzi?

- Każdy człowiek chce czuć, że jest ważny i potrzebny, dlatego wspólnie z naszą pociechą zaplanujmy, jak spędzimy wolny dzień. Wysłuchajmy jego pomysłów i postarajmy się je zrealizować […] Jeśli to możliwe, wyłączmy na jeden dzień telefon i poświęćmy całą swoją uwagę na budowanie pozytywnych relacji z dzieckiem. Dzięki wspólnie spędzonym chwilom nie tylko umocnimy nasze więzi, ale też stworzymy wspólne doświadczenia oraz wspomnienia, które staną się niezwykłymi, niematerialnymi pamiątkami i zostaną z nami na długo – komentuje Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.

Poznajcie na nowo Wasze miejsce zamieszkania

Coraz częściej w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach, pojawiają się nowe atrakcje skierowane do najmłodszych. Wspólnie z dzieckiem stwórz listę miejsc, do których chcielibyście się wybrać. Rodzinny czas wolny warto również spędzać na zgłębianiu miejscowej historii. Pobaw się w przewodnika dla swojej pociechy i zorganizuj ciekawą wycieczkę po okolicy Waszego miejsca zamieszkania. Zaciekaw dziecko, opowiadając mu historie związane z daną atrakcją.

Kreatywne DIY

Samodzielnie wykonane rękodzieło przynosi dziecku wiele radości, a także rozwija u niego kreatywność i zdolności motoryczne. Sensoryczna praca młodego człowieka wpływa też na poprawę świadomości własnego ciała, jak i koncentracji. W okresie przedświątecznym, pomysły na takie rękodzieła pojawiają się w dużej ilości, ze względu na zapotrzebowanie na różnego rodzaju ozdoby, stroiki, prezenty czy opakowania na nie.

Wspólne uczestnictwo w warsztatach

Aby opuścić domowe środowisko, możecie skorzystać z nadzoru profesjonalistów. Wspólnie wybierzcie się na warsztaty. Dzięki temu nie będziecie zmuszeni do wymyślania kreatywnych aktywności w zaciszu domowym. Poszukajcie warsztatów, które zaciekawią zarówno Ciebie – rodzica, jak i Twoją pociechę. Mogą to być warsztaty tworzenia własnej ceramiki czy czekolad, a może nawet wybuchowe eksperymenty naukowe!

Zostańcie wybitnymi szefami kuchni

Spróbujcie wspólnego gotowania! Ze zwyczajnej codziennej czynności, jaką jest gotowanie, stworzyć możecie emocjonujące konkurencje. Urządźcie zawody w przygotowaniu najśmieszniejszej kanapki, pysznego deseru lub dekorowaniu pierniczków. Podczas kulinarnego rywalizowania dbajcie o zachowanie zasady fairplay. W organizacji konkursów pomóc Wam mogą sędziowie, a samą rywalizację umilą samodzielnie stworzone nagrody. Wspólne gotowanie będzie świetną i rozwijającą zabawą, odpowiednią na spędzanie wolnego czasu ze swoim dzieckiem.

A może leniuchowanie?

W dniu, gdy wolisz pozostać w domu, postaraj się nie tracić czasu na bezproduktywną nudę. Tego typu relaksowanie zamienić możemy w spokojne, a dodatkowo ciekawe spędzanie czasu wolnego. Gry planszowe umilą Twojej rodzinie wspólne, leniwe wieczory. Są one doskonałym sposobem na przyjemne spędzanie wolnego czasu, który jednocześnie zadba o prawidłowy rozwój dziecka. Planszówki nauczą Twoje dziecko logicznego myślenia, pokory oraz zdrowej rywalizacji.

Zamiast planszówek, możecie wybrać oglądanie filmów. Kiedy dochodzi do ich wyboru, stawiaj na pozycje, które będą wspierać rozwój malucha. Filmy wybierane na czas spędzany z dzieckiem, powinny być dopasowane do jego grupy wiekowej. Pamiętaj o tym, aby po wspólnym seansie podejmować dyskusje, dotyczące treści filmu i wartości w nim prezentowanych.

Niezapomniane chwile

Najważniejszym darem dla dziecka będzie Twój czas. Nawet najbardziej wyjątkowe atrakcje nie zastąpią wspólnie spędzanych chwil. W relacji z dzieckiem stawiaj na bliskość, wspieranie go i okazywanie mu zainteresowania. Zwracaj uwagę na słuchanie pociechy, interesowanie się jej pasjami. Staraj się również dawać dziecku poczucie, że jest dla Ciebie niezwykle ważne. - Pamiętajmy, że budowanie więzi z dziećmi wymaga systematycznych działań i wspólnego spędzania czasu, których nie zastąpi żadna zabawka. Coraz częściej wielu rodziców, zamiast poświęcić dziecku czas i uwagę, kupuje mu kolejny elektroniczny gadżet lub pluszaka, a one nie są w stanie zapewnić poczucia bezpieczeństwa, przynależności i zainteresowania jego osobą – podsumowuje Dominika Słowikowska.

Źródło: goodonepr.prowly.com

Sonda
Jak często szukasz porad dotyczących wychowania?
NAJDROŻSZE Prezenty Na Święta. LISTA Z DUBAJU | ESKA XD - Radio Eska #38