naukowiec

i

Autor: unsplash.com

Kalendarium: 2 lipca. Pierwsze silniki parowe i instalacje laboratoryjne

2022-07-02 6:10

Lipiec to miesiąc, w którym wydarzyło się wiele znaczących momentów w Polsce i na świecie. W lipcu zarówno najmłodsi, jak i starsi uczą się życia w wakacyjnym trybie, przyzwyczajają się do wyjątkowo wysokich temperatur. To właśnie w tym miesiącu wielu Polaków wybiera się na wakacyjne wyjazdy i na różne sposoby relaksuje się. W tym czasie odpoczynku warto jednak pamiętać o pewnych wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości. Sprawdź w kalendarium co ważnego zdarzyło się 2 lipca w Polsce i na świecie.

W 1505 roku Marcin Luter, powalony w czasie gwałtownej burzy pod Stotternheim przez bliskie uderzenie pioruna, złożył przysięgę, że jeżeli przeżyje, to wstąpi do klasztoru.

W 1698 roku Anglik Thomas Savery opatentował jeden z pierwszych silników parowych.

W 1881 roku na dworcu kolejowym w Waszyngtonie adwokat Charles J. Guiteau postrzelił prezydenta Jamesa Garfielda, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł 19 września tego roku.

W 1909 roku niemiecki chemik Fritz Haber zaprezentował działanie pierwszej instalacji laboratoryjnej do syntezy amoniaku z azotu i wodoru.

W 1923 roku urodziła się Wisława Szymborska, polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla.

W 1928 roku w Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze.

W 1943 roku 65 Polaków zostało zamordowanych podczas pacyfikacji wsi Majdan Stary przez ukraińską 14. Dywizję Grenadierów SS.

W 1947 roku urodził się Karol Strasburger, polski aktor, gospodarz teleturnieju.

W 1953 roku urodziła się Halina Skoczyńska, polska aktorka.

W 1956 roku urodziła się Maria Pakulnis, polska aktorka.

W 1963 roku rekordzista świata w skoku o tyczce Amerykanin Brian Sternberg uległ wypadkowi w czasie ćwiczeń na batucie w wyniku którego doznał paraliżu czterokończynowego.

W 1965 roku włoski ksiądz i tercjarz franciszkański Dolindo Ruotolo sporządził proroczą notatkę o polskim papieżu Janie, który doprowadzi do upadku komunizmu.

W 1969 roku aktor Bogumił Kobiela został ciężko ranny w wypadku samochodowym w Buszkowie koło Koronowa. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł 10 lipca w szpitalu w Gdańsku.

W 1979 roku urodził się Michał Żurawski, polski aktor.

W 1985 roku urodził się Jakub Wesołowski, polski aktor.

W 1988 roku urodziła się Joanna Opozda, polska aktorka.

W 1994 roku ostatni komunistyczny przywódca Albanii Ramiz Alia został skazany na karę 8 lat pozbawienia wolności za zbrodnie przeciwko ludzkości.

W 2002 roku amerykański miliarder Steve Fossett jako pierwszy człowiek na świecie okrążył balonem Ziemię bez międzylądowania.

W 2014 roku zmarł Janusz Kondratowicz, polski poeta, satyryk, autor tekstów piosenek, dziennikarz.

Sonda
Skąd czerpiesz informacje o Polsce i świecie?
Otwarcie nowych stacji metra na Bemowie. Pierwsi pasażerowie skorzystali z podziemnej kolejki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE