Prosty sposób na to, jak pozbyć się smaku mułu z karpia

i

Autor: Shutterstock Prosty sposób na to, jak pozbyć się smaku mułu z karpia

Boże narodzenie 2022

Karpiarze radzą, jak pozbyć się smaku mułu z karpia. Zrób to, zanim zaczniesz smażenie. Genialny patent na pyszną rybę na wigilię

2022-12-20 15:08

Co zrobić, by karp nie śmierdział mułem? To pytanie zadaje sobie mnóstwo Polaków przed świętami. Wielu osobom błędnie wydaje się, że historia karpia zjadanego w wigilię wiąże się ze staropolską tradycją dlatego, mimo, że nie przepadają za tą rybą przygotowują ją na Boże Narodzenie. A jednym powodów, dla którego mnóstwo osób nie lubi karpia jest charakterystyczny posmak mułu. Na szczęście jest skuteczny sposób by pozbyć się nieprzyjemnego aromatu. Eksperci podkreślają, że wszystko zależy od tego, gdzie kupimy rybę i jak ją przygotujemy do smażenia.

Każda rodzina ma swój przepis na karpia i dla wielu nie ma świąt bez tej ryby. Jednak ta tradycja ma także sporo przeciwników, bo karp ma opinię ryby, która trąci mułem. Niesłusznie. Wszystko zależy od przygotowania. Co zrobić, by pozbyć się smaku mułu z karpia?

Jak pozbyć się smaku mułu z karpia? Eksperci radzą, jak kupić dobrą rybę

Karp to słodkowodna ryba - tłusta ale zdrowa. Pozytywnie wpływa na pracę serca, a dzięki dużej zawartości potasu i fosforu poprawia pamięć i koncentrację. Dlatego warto jeść go nie tylko w święta. Zawartość białka i aminokwasów w mięsie karpi jest porównywalne do ryb morskich. Warto jednak pamiętać, że wartości odżywcze karpia, a także jego smak zależą od tego, czym był karmiony oraz w jaki sposób hodowany. Eksperci zaznaczają, że kiepskiej jakości pasza sprawi, że ryba będzie miała więcej tłuszczu niż białka. Optymalny chów trwa trzy lata. Dlatego przy wyborze ryby na wigilijny stół warto zapytać o jej pochodzenie i wiek. Nie kupujmy też żywych karpi w sklepie. Zwróćmy także uwagę na skrzela - u świeżej ryby mają kolor czerwony. Ta, która pływała w słabo natlenionym basenie, w brudnej wodzie z mnóstwem innych – szaroróżowy. Stres i brak tlenu, także wpływają na smak.

Co zrobić żeby karp nie śmierdział mułem? Tak przygotuj go do smażenia

Gotową, sprawioną już rybę babcinym sposobem można zanurzyć na kilka godzin (najlepiej na całą noc) w mleku. Po tym czasie wyjmujemy ją z mlecznej zalewy, płuczemy w zimnej wodzie i przyrządzamy według ulubionych przepisów. Kolejnym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego posmaku mułu z karpia jest obłożenie go plastrami cebuli i cytryny. Podobnie, jak w przypadku mlecznej zalewy, rybę trzeba odłożyć na kilka godzin do lodówki, a później przyrządzić wedle upodobań. Żeby smażony karp był chrupiący na zewnątrz i soczysty w środku, a w dodatku rozpływał się w ustach – panierujemy dwa razy  (mąka pszenna, jajko,bułka tarta), smażymy na maśle klarowanym.

Karp na Wigilię. Historia karpia na polskich stołach

Na wigilijnym stole u większości Polaków musi pojawić się tradycyjny karp. Smażony, pieczony, w panierce, w galarecie – przepisów na jego przyrządzenie jest mnóstwo. Jednak czasami mimo naszych starań ryba ma posmak mułu lub błota. Jest na to kilka sposobów. Warto też pamiętać, że karp na Boże Narodzenie, to nie staropolska tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wprawdzie, za sprawą czeskich cystersów, którzy osiedlili się w dolinie Baryczy, ta ryba była jadana w Polsce już w XII wieku. Pod Miliczem założyli pierwsze w Polsce stawy hodowlane. Pod koniec XIII w., za zgodą księcia cieszyńskiego - Mieszka, hodowlą karpia zajęto się też w położonym nad Skawą Zatorze. Do dzisiaj trwa rywalizacja pomiędzy hodowcami karpia milickiego i zatorskiego o miano najsmaczniejszej ryby. Jednak przy całej ówczesnej popularności, karp aż do połowy XIX wieku nie był symbolem świąt Bożego Narodzenia. Dopiero w PRL- u wymyślono hasło „Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce”, to ze względu na zniszczoną po wojnie flotę rybacką i łatwą hodowlę tej ryby. Więc jeśli karpia nie lubimy - nie musimy obawiać się zatracenia staropolskiej tradycji. Ta mówi raczej o szczupakach i sandaczach podczas wigilijnej wieczerzy. Ale warto dać tej rybie szansę, bo jest bardzo zdrowa i jeśli tylko umiejętnie ją potraktujemy - bardzo smaczna.

ZOBACZ TEŻ: Magiczny pomysł na zapach lasu w domu. Zrób domowy płyn do podłóg lub szafek z gałązek choinki. Będzie higienicznie czysto i z obłędnym aromatem

Sonda
Przygotowujesz karpia na wigilię?
Wino i czekolada- skarby Podkarpacia, które powstają u podnóża Bieszczad
Nasi Partnerzy polecają