Kocham kino... we własnym domu

2008-10-03 10:00

Miłośnicy filmu niekoniecznie muszą być wielbicielami zatłoczonych i pachnących popcornem sal kinowych. Zaczynają więc chodzić do kina... w domu.

Coraz częściej już na etapie planowania i projektowania domu decydujemy się na stworzenie pokoju, który ma pełnić funkcję domowej sali kinowej.

To komfortowa sytuacja, już wtedy można bowiem pomyśleć o odpowiednim oświetleniu i wielkości sali. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na stworzenie sali kinowej w zaciszu własnego domu.

Dziś nie jest to już problem - mamy bowiem do dyspozycji urządzenia, które dostosują się praktycznie do każdych warunków, gwarantując tym samym wysoką jakość obrazu.

Jakość przede wszystkim

Zakup projektora do kina domowego jest inwestycją na lata, dlatego zanim dokonamy wyboru, warto się zastanowić nad jego przeznaczeniem oraz warunkami, w jakich będzie najczęściej używany. Zarówno wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami sali kinowej we własnym domu, jak i wtedy, gdy poszukujemy urządzenia, które sprawdzi się w każdej sytuacji, najważniejsza powinna być dla nas jakość. Optymalna jasność dla projektora domowego waha się między 1200 a 1600 lumenów ANSI.Ę Trzeba także zwrócić uwagę na głośność pracy wentylatora oraz oczywiście na wielkość ekranu, jeśli decydujemy się na taki zakup. Projektory do kina domowego można podzielić na dwie grupy: urządzenia, które zamontowane będą na stałe, oraz małe, lekkie urządzenia przenośne, które możemy ze sobą zabrać na wakacje i na wieczór filmowy u znajomych.

Sala kinowa

Wybierając urządzenie do domowej sali kinowej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na układ pomieszczenia i jego wielkość. W warunkach idealnych projektor powinien być umieszczony na środku i prostopadle do ekranu. Nowoczesne projektory są wyposażone w cyfrową korekcję zniekształceń trapezowych. Dodatkowo niektóre modele mają przesuwalny obiektyw, który pozwala na poziome, pionowe, a czasem nawet ukośne przesuwanie obiektywu. W takim przypadku projektor nie musi być umieszczony centralnie, a mimo wszystko obraz jest wycentrowany i bez zniekształceń.

Równie ważny jest wybór odpowiedniego wzmacniacza, głośników, a także ekranu projekcyjnego. Powierzchnie projekcyjne ekranów pozwalają zwiększyć kontrast projektora i wydobyć głębię czerni, a dodatkowo mają większy współczynnik odbicia niż zwykła biała ściana. Można się też pokusić o nabycie bardzo wygodnego ekranu, który oprócz funkcji technicznych oferuje również udogodnienia funkcjonalne - niektóre ekrany są rozwijane elektrycznie.

Zawsze pod ręką

Osoby poszukujące rozwiązań mobilnych będą pewnie zainteresowane praktycznym i tańszym projektorem mobilnym. Przy wyborze tego typu urządzenia należy szczególnie zwrócić uwagę na oferowane funkcje. Przenośne centra domowej rozrywki powinny być łatwe w obsłudze i instalacji.

Nie można zapomnieć także o parametrach technicznych. Na rynku dostępne są projektory z wbudowanymi głośnikami oraz odtwarzaczem DVD. Instalacja oznacza podłączenie do sieci i włożenie płyty z ulubionym filmem. Dobrze też, aby projektor można było podłączyć do komputera, konsoli do gier albo urządzenia pamięciowego USB. Należy także zwrócić uwagę, czy urządzenie ma wygodny uchwyt i torbę ułatwiającą transport.

Godne polecenia: Epson EMP-TW2000

Ten projektor kina domowego Full HD 1080p jest wyposażony w najnowszą technologię 3LCD firmy Epson - panel siódmej generacji formatu 16:9 o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Najnowsze panele 3LCD są oparte na unikatowej technologii Epson Crystal Clear Fine (C2 Fine), która gwarantuje żywy i ostry obraz. Możliwa jest także kalibracja kolorów z certyfikacją ISF. Projektor ma wbudowane najnowsze łącza HDMI v1.3 oraz nowy obiektyw Fujinon z powiększeniem 2.1x. Wrażenia potęguje najwyższy dostępny kontrast 50 000:1 oraz jasność 1600 lumenów ANSI. Unikatowa, opływowa obudowa z czarnym wykończeniem stanowi doskonałe uzupełnienie każdego wnętrza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki