Krzysztof Kolumb był Polakiem

2012-05-14 4:00

Sensacja! Krzysztof Kolumb, który w 1492 roku dopłynął do brzegów Ameryki, był Polakiem. A ojcem podróżnika wszech czasów nie był wcale prosty tkacz, ale Władysław III Warneńczyk, król Polski. Tak przynajmniej twierdzi Manuel Rosa, naukowiec z Duke University w Ameryce.

Przez wieki uważaliśmy, że Kolumb był synem włoskiego tkacza z Genui. Zaś Władysław Warneńczyk, król Polski, zginął w bitwie z Turkami w 1444 roku pod Warną, a po śmierci jego głowa została umieszczona przez sułtana w garnku z miodem. Kronikarz Jan Długosz plotkował nawet o tym, że Warneńczyk był gejem. Ale nikomu nie przyszłoby do głowy, że mógł być ojcem Krzysztofa Kolumba.

Do takiego wniosku doszedł Manuel Rosa z Duke University. Jego zdaniem król Polski po bitwie z Turcją uciekł na portugalską Maderę, gdzie żył z miejscową arystokratką jako Henryk Niemiec. Kobieta miała urodzić mu syna, późniejszego odkrywcę Ameryki.

Zdaniem badacza dowodzi tego podobieństwo rysów twarzy widoczne na portretach mistrzów flamandzkich. Według naukowca niemożliwe też jest, by niepiśmienny syn rzemieślnika, którym miał być Kolumb, zdobył takie poważanie na królewskim dworze i nakłonił władcę do finansowania wypraw. O tym, że Kolumb był synem Warneńczyka, świadczą też: list napisany przez rycerza, który towarzyszył królowi w drodze na Maderę, i to, że na grobie podróżnika jest polski orzeł oraz insygnia królewskie.

Po bitwie pod Warną nie znaleziono też szczątków Władysława III Warneńczyka ani jego zbroi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE