Laser w walce ze stożkiem

2010-09-30 18:00

Ponad 20 tys. Polaków ma problem z ostrością widzenia spowodowany tzw. stożkiem rogówki. Najbardziej efektywną pomoc niesie tu chirurgia refrakcyjna.

Stożek rogówki to choroba, w której powstaje zniekształcenie kształtu rogówki. Zniekształcenie to przypomina wyglądem stożek. I znacznie pogarsza widzenie. Objawy, które można samemu zauważyć, to: szybko postępujące rozmazanie, zniekształcenie obrazu w jednym oku, szybko narastający astygmatyzm i krótkowzroczność w jednym oku. Rzadko pierwszym objawem jest tzw. ostry stożek - nagłe zamglenie widzenia, które może utrzymywać się do kilku tygodni i ból oka.

Skąd się to bierze

- Nieznane są dokładne przyczyny powstawania tej choroby - mówi dr n. med. Justyna Izdebska. - Istnieje natomiast kilka teorii dotyczących etiologii tej choroby (głównie mówi się o przyczynach genetycznych, zaburzeniach degenerujących, ale także o tym, że stożek jest wtórnym efektem procesu chorobowego czy zaburzeń funkcjonowania układu endokrynologicznego).

Badania naukowe wykazały natomiast, że u 7 proc. pacjentów stożek występował również w ich rodzinach. Jeśli jednak stożek pojawia się dopiero u ciebie, to prawdopodobieństwo, że twoje dziecko zachoruje na stożek, wynosi jeden do dziesięciu.

Metody leczenia

Do metod leczenia zalicza się:
- okulary,
- twarde soczewki kontaktowe,
- pierścienie śródrogówkowe - nowa metoda korekcji stożka rogówki (procedura Intacs),
- x-linking,
- u ok. 10 proc. pacjentów konieczny jest przeszczep rogówki (czyli zastąpienie chorej rogówki zdrową, pobraną od dawcy).

Naświetlanie

- X - linking (cross - linking) jest przeznaczona dla tych pacjentów, u których stożek jest w stadium początkowym. Pacjentowi podaje się lek przeciwbólowy i znieczulający (tabletki, krople), a następnie zakrapla mu się do oka lek fotouczulający: witaminę B2. Po kilku minutach rozpoczyna się naświetlane oka specjalnie do tego przeznaczonym laserem. W jego trakcie kilkakrotnie jest podawana witamina B2. Naświetlanie trwa ok. 30 minut - mówi dr Justyna Izdebska, która jest jednym z najlepszych specjalistów od korekcji stożka rogówki. Po zabiegu pacjent przyjmuje specjalne leki. Trwa to kilka tygodni. Zwykle też przez kilka dni utrzymuje się duży światłowstręt. Ale po kilku dniach widzenie powoli się normuje, można pracować przy komputerze. Na pełny efekt zabiegu trzeba poczekać ok. 6-8 miesięcy.

Intacs natomiast to leczenie polegające na wszczepieniu do oka pacjenta specjalnych pierścieni. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (krople) i trwa kilkanaście minut. Efekt jest niemal natychmiastowy: poprawia się ostrość widzenia, lecz stabilizacja obrazu może trwać i pół roku. Co ważne - to metoda korekcji stożka, a nie sposób na powstrzymanie rozwoju choroby. Oznacza to, że stożek po wszczepieniu Intacsów dalej może się rozwijać i konieczna może okazać się wymiana pierścieni na nowe, w innym rozmiarze.

- Zaczynamy łączyć obie metody - Intacs i Cross-linking - mówi dr Justyna Izdebska. - Chociaż nie wszyscy pacjenci potrzebują zastosowania obydwu metod korekcji stożka jednocześnie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki