Lekarze ostrzegają: masz kaszel, możesz mieć astmę!

2013-05-14 15:26

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Alergię apeluje w maju do wszystkich osób mających objawy mogące świadczyć o astmie (kaszel, świsty przy oddychaniu, duszności) o udanie się do lekarza i zapytanie wprost: „ Panie Doktorze czy ja mogę mieć astmę?”. Na szczęście, astmę można rozpoznać w każdym wieku.

W Polsce jest ok. 4 milionów osób chorych na astmę, a spora część z nich nie ma postawionej prawidłowej diagnozy i nie leczy się. - Astmę oskrzelową podejrzewamy u osób, które odczuwają duszności z towarzyszącymi świstami lub kaszlem. Często kaszel jest jedynym objawem tej choroby - szczególnie u dzieci. Astmę możemy rozpoznać w każdym wieku mówi dr med. Piotr Dąbrowiecki – alergolog, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

Jego zdaniem, w rozpoznaniu najważniejszy jest wywiad. - Stawiając diagnozę należy brać po uwagę diagnostykę różnicową. Czasami za objawami astmy stoi inne rozpoznanie np. POCHP, niewydolność serca, rak płuca, nadreaktywność pozapalna – mówi „Super Expressowi” Piotr Dąbrowiecki.

Nie lekceważ kaszlu i duszności
W astmie objawy choroby są spowodowane stanem zapalnym oskrzeli, który powstał po kontakcie z uczulającymi alergenami lub jako wynik przewlekających się infekcji bakteryjnych, czy wirusowych. Chorobie towarzyszy nadreaktywność oskrzeli. Jest to podstawowa cecha astmy, polegająca na wrażliwości oskrzeli na czynniki obojętne dla osób zdrowych. Kaszel, świsty i duszność mogą pojawić się po kontakcie z zimnym powietrzem, dymem tytoniowym, intensywnymi zapachami, mogą je wyzwolić również silne emocje lub wysiłek fizyczny. Objawy astmy mogą mijać samoistnie i pojawiają się znowu po kontakcie z uczulającymi alergenami (najczęściej roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, traw lub chwastów, zarodniki grzybów pleśniowych, sierści zwierząt domowych, niektóre leki np. aspiryna i inne niesterydowe liki przeciwzapalne lub pokarmy).

Zrób test kontroli astmy
- Każdy z chorych powinien zastanowić się czy można jaszcze lepiej kontrolować przebieg choroby. Aby się o tym dowiedzieć należy wypełnić test kontroli astmy ACT np. na stronie www.astma-alergia-pochp.pl. Warto również pójść przebadać się spirometrycznie. Badania te służą do zobiektywizowania, czy stan zapalny w oskrzelach wywołał istotne zaburzenia przepływu powietrza przez układ oddechowy. 27.06.2013 roku w Polsce obchodzimy II Polski Dzień Spirometrii, wtedy bezpłatnie na terenie całej Polski będzie można wykonać badania spirometryczne. Miejsce badania znajdą Państwo na stronie www.astma-alergia-pochp.pl od pierwszych dni czerwca 2013r. - informuje „SE” Piotr Dąbrowiecki.

Nie bój się leków!
A co zrobić, aby chory nie miał objawów astmy? - Aktualnie są dostępne nowoczesne leki wziewne do terapii astmy. Problemem jest fakt, że chorzy nie chcą ich stosować. Boją się sterydów wziewnych- będących podstawą leczenia astmy. Odstawiają leki b2 mimetyczne, gdy pojawiają się drżenia mięśniowe lub przyśpieszona akcja serca. Każdy pacjent powinien być poinformowany o tym, jakie leki stosuje i jakie objawy niepożądane mogą wystąpić. Dodatkowo każdy chory powinien umieć prawidłowo je zastosować, a lekarz lub pielęgniarka powinni sprawdzić czy są stosowane we właściwy sposób. Często krytyczne błędy popełniane przez chorych w czasie terapii wziewnej powodują nieskuteczność leczenia – kończy Dąbrowiecki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki