chłopiec zabawa lalka

i

Autor: SHUTTERSTOCK chłopiec zabawa lalka

Mój 5-letni syn bawi się lalkami. Czy to jest normalne?

2022-03-07 13:23

Każdy uważny rodzic już we wczesnych etapach życia dziecka próbuje wychwycić pewne nieprawidłowości. Podobne poszukiwanie problemów rozwojowych może mieć świetne efekty. Gdy dostrzeże się je wystarczająco wcześnie, można podjąć skuteczne działania. Wizyta dziecka u specjalisty w takim momencie może zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom. Istnieje wiele tego typu „problemów”, na które zwracać powinniśmy uwagę jako rodzic. Czy zatem zabawa lalkami przez chłopca jest jednym z nich?

Dlaczego chłopacy bawią się lalkami?

Dzieci do pewnego stadium rozwojowego nie dostrzegają jeszcze wyraźnych różnic międzypłciowych. Dopiero około okresu wczesnoszkolnego zaczynają dzielić się na grupy oparte na płci wśród rówieśników. Może to być jedna z przyczyn sięgania młodych chłopców po lalki do zabawy. Inną przyczyną może być fakt, iż w obecnych czasach dostęp do zabawek jest ułatwiony. Rynek przepełniony jest różnymi figurkami super bohaterów oraz lalek, znanych z ekranów telewizorów. Dzieci mogą wyrażać chęć podążania za tym co znane im oraz ich znajomym.

Pozytywne skutki zabawy lalkami

Sama zabawa lalkami ma – jak się okazuje – wiele pozytywnych skutków neurologicznych. Pobudza ona w mózgu obszary, odpowiadające za inteligencje emocjonalną, empatię, umiejętności społeczne oraz współodczuwanie. Wielu rodziców poszukuje sposobu do rozwoju empatii u ich dzieci. Z pomocą przychodzi tutaj tak prosta czynność jak zabawa lalkami, która to poprzez wyobraźnię dziecka rozwija jego umiejętności do współpracy. Obniża ona także skłonności młodego człowieka do konfliktów, niechęci bądź wrogości.

Chłopiec z lalką – marzenie?

Empatia jest specyficzną psychiczną wartością, która należy nieustannie „ćwiczyć” i pielęgnować. Bez takich starań będzie ona drastycznie obniżać swój poziom. Chłopcy, u których empatia rozwija się chociażby poprzez zabawę lalkami, mogą w przyszłości wyrosnąć na wymarzonych synów. Będą oni czuli i nie będą wstydzili okazywać się emocji, pomimo silnie hamujących norm społecznych. Jest to ważna zdolność zarówno w połączeniu z ich wysoką empatią. Pozwoli im dobrze dogadywać się z innymi ludźmi, szanować ich i wyrażać chęć pomocy, a także sprawi, że będzie łatwo zachować im równowagę i higienę psychiczną.

Sonda
Czy przekazałbyś dzieciom migrantów zabawki?
Czy warto pomagać? (Ukraina)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki