Najlepsze triki na dużą rybę! Porady dla wędkarzy

2015-07-16 4:00

Chcesz być mistrzem wędkowania? Dzięki naszym poradom na pewno nim zostaniesz. Podpowiadamy, jakie stosować triki i przynęty, by łowić ryby giganty!

Oto sposoby na udane wędkowanie:

Najpopularniejszym sygnalizatorem brań jest zawieszony na szczytówce dzwoneczek.

Na kotwiczki sztucznych przynęt warto założyć niewielki kawałek wędliny, aby poprawić skuteczność brań.

Przy połowie szczupaka przynęta powinna być poprowadzona jak najwolniej, co dwa lub trzy obroty korbką, należy ją przytrzymać lub dać jej opaść.

Na szczupaka najłowniejszymi przynętami są wabiki w kolorach; żółtym, seledynowym, białym, czerwonym oraz ich kombinacje.

Na leszcza najlepszą przynętą jest pinka. Można dodać ją do zanęty, a na haczyk założyć 2 lub 3 sztuki, do tego użyć cienkiej żyłki na przyponie.

Należy sprawdzić jakość i trwałość zastosowanego węzła.

Najlepsze przynęty

Przynęty dzielimy na naturalne - zwierzęce i roślinne oraz sztuczne.

Przynęty żywe

Czerwone robaki - dżdżownice małej lub średniej wielkości, ruchliwe, żywotne w wodzie i dobrze trzymające się na haku. Największe to rosówki, lubiane przez ryby karpiowate, sumy, węgorze, okonie. Najmniejsze gnojaki to robaki kompostowe, przyciągające płocie, liny, leszcze.

Białe robaki - larwy much plujek, lubiane przez wędkarzy, ponieważ przyciągają białe ryby, głównie leszcze, płocie, karpie.

Larwa ochotki - najlepsze są 4-centymetrowe, w kolorze krwistoczerwonym. Ochotki sprawdzają się o każdej porze roku. Lubią je leszcze, płocie, okonie i inne ryby z rodziny karpiowatych.

Przynęty roślinne

Naturalnych przynęt roślinnych jest bardzo dużo. Najpopularniejsze należące do tej kategorii to ciasto, pszenica, chleb, płatki owsiane, kukurydza, groch, różne rodzaje kaszy.

Przynęty sztuczne

Woblery - wabiki drewniane lub gumowe, które są imitacją różnych gatunków ryb. Zwykle jaskrawe, małe lub duże, tonące, pływające, sterowe i bezsterowe.

Błystki obrotowe - potrafią zwabić najbardziej niemrawą rybę. Obrotówka składa się z paletki - skrzydełka, korpusu - ciężarka oraz kotwicy - rzadziej haczyka.

Błystki wahadłowe - skupiają się na pobudzeniu zmysłu wzroku ryby, ponieważ połyskują głównie na powierzchni. Wykonane z cienkiej wyprofilowanej blachy o wydłużonym kształcie.

Cykady - połączenie cech błystki obrotowej i woblera.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki