Czym czyścić pomnik?

i

Autor: Shutterstock Czym czyścić pomnik?

To się teraz przyda

Profesjonalny sposób na czyszczenie nagrobków. Ten płyn kosztuje 3 zł, a sprawi, że pomnik będzie lśnić z czystości

2022-10-17 13:49

Czym czyścić groby? Zbliża się 1 listopada, więc zostało mało czasu, aby wyczyścić nagrobki bliskich przed Wszystkich Świętych. Na cmentarz należy zabrać ze sobą standardowy zestaw do mycia pomników oraz ten płyn, który kosztuje jedynie 3 złote, a jest niezawodny w usuwaniu zabrudzeń, osadu z kamienia, a do tego sprawi, ze pomnik będzie lśnić z czystości.

Zestaw do mycia pomników na cmentarzu

Przed 1 listopada wiele osób wybiera się na cmentarz, aby wyczyścić groby bliskich. Usunięcie starych kwiatów, wypalonych zniczy, a także wszelkich traw i chwastów, które porosły okolice pomnika to tylko niektóre z zadań, które musimy wykonać przed Wszystkich Świętych. Gruntowne sprzątanie zajmuje sporo czasu i lepiej nie zajmować się tym na ostatnią chwilę. Czym wyczyścić pomnik? Standardowy zestaw do mycia na cmentarz, który powinniśmy ze sobą zabrać to: szczotka, miękka bawełniana ścierka, gąbka, wiaderko, 5-litrowa pusta butelka, zmiotka z szufelką i sekator. Oprócz tego oczywiście niezbędny będzie płyn do mycia pomników. Wiele osób do czyszczenia grobów używa zwykłego płynu do mycia naczyń. Jednak istnieje jeszcze jeden środek, który doskonale wyczyści pomnik i sprawi, że płyta będzie lśnić.

Najlepszy płyn do mycia pomnika. Woda z octem sprawi, że będzie lśnić

Pomnik z granitu i marmuru najlepiej myć wodą z octem. Wystarczy do wody wlać pół szklanki octu i za pomocą miękkiej szczotki lub gąbki wyczyścić nim grób. Ten domowy sposób na mycie pomników doskonale poradzi sobie nawet z najbardziej utrwalonymi zabrudzeniami, usunie nalot z kamienia i wosk. Dodatkowo potem wystarczy wytrzeć powierzchnię pomnika suchą, bawełnianą szmatką, a będzie lśnić z czystości. 

Czym wyczyścić pomnik z lastryko?

Zastanawiasz się, czym umyć pomnik z lastryko? Z pewnością ogromną zaletą pomników z lastryko jest ich duża odporność na zarysowania. Niestety są one porowate, co sprzyja rozwojowi grzybów, mchów i pleśni. Dlatego w czyszczenie nagrobka z lastryko trzeba włożyć więcej energii, niż w czyszczenie pomników granitowych czy z marmuru i dodatkowo warto go dobrze zabezpieczyć. W tym przypadku doskonale sprawdzi się płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona i miękka szczotka. Nagrobek wyszoruj płynem do mycia naczyń, a na większe zabrudzenia wysyp sodę oczyszczoną. Tak umyty pomnik oblej sporą ilością wody i osusz bawełnianą ścierką. Na koniec zabezpiecz pomnik, polerując jego powierzchnię olejem. Może być to zwykły jadalny olej, np. kokosowy. Dzięki niemu grób odzyska blask i będzie odporny na zabrudzenia.

Sonda
Będziesz w tym roku czyścić groby bliskich?
Groby symboliczne znanych Polaków. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają