Nowe zainteresowania u małego dziecka. Jak je zaszczepić?

2021-10-21 10:35
Zainteresowania dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Nowe zainteresowania u małego dziecka. Jak je zaszczepić?

Niektóre dzieci wykazują talenty do gry na instrumentach czy rysowania. U innych odnaleźć możemy zainteresowanie naukami ścisłymi. Często potrafią one zrobić i nauczyć się w tej dziedzinie więcej niż niejeden dorosły. Jeśli jesteś rodzicem, który chciałby zaszczepić w dziecku nowe i ciekawe hobby, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Zobacz jak poradzić sobie z tym wyzwaniem!

Pytaniem pozostaje tutaj: jak zachęcać dziecko do odkrywania nowych zainteresowań?

Jak zacząć?

Sposobów jest wiele. Możesz pokazać dziecku krótki film, dać ciekawą książkę, opowiedzieć o jakiejś czynności lub ją pokazać. Najważniejsze jest zdobycie zainteresowania dziecka. Twoją ciągłą pracą będzie więc wzbudzanie w nim ciekawości i chęci działania.

Komfort dziecka jest najważniejszy!

Musisz przede wszystkim pamiętać o dziecku. Jego odczucia, decyzje, emocje oraz jego wolność, są ważniejsze niż jakiekolwiek zainteresowania. Zawsze stawaj dziecko i jego potrzeby na pierwszym miejscu. Jeśli nie ma ochoty na jakąś czynność – odpuść. Nigdy do niczego nie zmuszaj! Pozostaw mu możliwość wyboru dodatkowej aktywności.

Poświęcaj czas

Gdy już chcesz rozpocząć działania, aby rozwijać w młodym człowieku nowe hobby, zadbaj o regularność. Poświęcaj swojemu potomkowi wolny czas. Sprawi to, że nie będzie się czuł osamotniony w swoich staraniach, za to poczuje Twoje wsparcie.

Zachęcaj

Sam zakup akcesoriów czy umówienie lekcji nie wystarczy. Ważne jest też Twoje zaangażowanie w motywowanie. Staraj się w miły i prosty sposób ukazywać zalety, które Twoja pociecha może wyciągnąć z wykonywania danej czynności.

Rutynowo przypominaj

W życiu codziennym przypominaj dziecku o jego nowym zainteresowaniu. Zachęć innych członków rodziny do rozmów, aby Twoje dziecko mogło często poruszać tematy związane ze swoim hobby. Chwal za wszelkie osiągnięcia (nawet najmniejsze!) w nowej dziedzinie. To zmotywuje Twoje dziecko do dalszych działań.

Sonda
Czy lubisz weekendowe spacery w rodzinnym gronie?
Poradnik Zdrowie: menopauza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE