Odchudzanie do lata 2022. Co jest ważniejsze: ruch czy dieta?

2022-05-18 17:26
Odchudzanie
Autor: PublicDomainPictures/Pixabay/cc0 Dieta i aktywność fizyczna sposobem na poprawę kondycji i wyglądu

Każdy sposób na odchudzanie, aby był skuteczny, musi zakładać ubytek energii, czyli albo dostarczamy mniej kalorii niż potrzebujemy stosując diety, albo spalamy więcej kalorii niż dostarczamy uprawiając sport. Co jest istotniejsze?

Co zrobić, by nie przespać przygotowań do lata i podczas wakacji wyginać śmiało ciało? Już najwyższy czas, zabrać się za zrzucanie kilogramów. Aby skutecznie schudnąć w wolnym tempie np.0,5 kg na tydzień, potrzebujemy ubytku 500 kcal dziennie, litr Coca- Coli, pączek, dwa piwa, dwa hot -dogi. Jeżeli decydujemy się tylko na jeden sposób dietę albo ruch to powinniśmy jeść mniej niż do tej pory o 500 kcal, albo pójść na siłownię i spalać 500 kcal – co nie jest takie łatwe, bo musielibyśmy ćwiczyć 1,5 godziny codziennie, łącznie z sobotą i niedzielą.

Sam ruch nie wystarczy

Jak eksperci dowodzą poza nielicznymi osobami, które mogą pozwolić sobie na codzienne kilkugodzinne treningi, pozostałym sam ruch nie wystarczy. Ćwicząc 2 – 3 razy w tygodniu trzeba dołączyć zmiany w żywieniu, aby nastąpił oczekiwany efekt. Tym bardziej, że najlepsze efekty w spalaniu obserwuje się w pierwszych tygodniach treningów, wytrenowany organizm spala nieco mniej.

Dieta jest wygodniejsza?

Tylko przez pewien czas, niestety potem obserwujemy zahamowanie ubytku masy ciała. Organizm dostosowuje się do mniejszej ilości dostarczanych kalorii i przechodzi na „tryb oszczędnościowy”, aby przetrwać ciężkie czasy naszej diety. Oprócz tkanki tłuszczowej, tracimy również trochę tkanki mięśniowej, a im mniej mamy mięśni, tym wolniej spalamy. Wówczas powinniśmy włączyć większą aktywność fizyczną. Zapobiega to utracie mięśni i przyśpiesza metabolizm. Pomaga utrwalić uzyskane efekty i zapobiega efektowi jo-jo.

Pamiętajmy, że w uzyskaniu trwałych efektów odchudzania dieta i ruch pełnią równie ważną rolę.

Zdrowe odchudzanie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE