Jak pozbyć się mchu i chwastów z trawnika? Prosty zabieg do zrobienia jeszcze przed pierwszym koszeniem

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Ogrodnik radzi, jak pozbyć się mchu z trawnika. Prosty i tani zabieg, który trzeba przeprowadzić jeszcze przed wiosennym koszeniem

2024-02-12 13:08

Mech na trawniku świadczy zazwyczaj o kwaśnej glebie. Przyczyną jego pojawienia się jest także zbita i wilgotna gleba, która utrudnia zakorzenienie się trawy. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by pozbyć się mchu z trawnika. Jak to zrobić? Sprawdź, co radzą ogrodnicy.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się mchu z trawnika jest zmiana podłoża na zasadowe. Takie zabiegi najlepiej przeprowadzać, zanim założymy trawnik albo zaraz po pierwszych wiosennych roztopach.

Ogrodnik radzi, jak pozbyć się mchu z trawnika. Prosty i tani zabieg, który trzeba przeprowadzić jeszcze przed wiosennym koszeniem

Wapno to jeden ze sposobów na trawnik bez mchu i chwastów. Zabieg wapnowania trawnika jest tani i łatwy do przeprowadzenia, a dodatkowo odżywia rośliny. Wszystko dlatego, że wapń zmienia odczyn gleby z kwaśnego na zasadowy, a takiego właśnie nie lubi mech. Wapnowanie trawnika powinno się przeprowadzać w określonym czasie – jesienią i zimą. Jednak nie powinno się tego robić częściej niż co 3 lata i bez wyraźnego powodu. Wapnowanie trawnika wykonuje się tylko wtedy, kiedy pH spada poniżej 5,5. Test można przeprowadzić specjalnym elektronicznym miernikiem albo papierkiem lakmusowym. Zabieg wapnowania trawnika przeprowadza się poza sezonem wzrostu. Można to zrobić jesienią, zazwyczaj z początkiem października aż do listopada. Natomiast wiosną, najlepiej rozsypać nawozy wapniowe na początku marca. Jeszcze przed wzrostem traw. Takie preparaty są bogate w azot, potas, fosfor i magnez. Składniki są niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz rozwój traw, a dodatkowo korzystnie oddziałuje na mikroflorę glebową.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Tak przeprowadzisz zabieg wapnowania

Trawniki najlepiej rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego — pH 6,0 - 7,0. Jednak wapnowanie trzeba przeprowadzić, dopiero kiedy pH spada poniżej 5,5. Jeśli rozsypiemy nawóz bez potrzeby, wapno osłabi darń i efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Zabiegu nie powinno się wykonywać zbyt często. Wystarczy raz na 3 lata. Nawozy wapniowe wystarczy rozsypać na trawniku. Preparaty łatwo się wchłaniają w głąb podłoża – po podlaniu lub wraz z deszczem. Po nawożeniu zawsze trzeba lekko zagrabić trawnik. Wiosną najlepiej użyć nawozu typu węglanowego, czyli takiego, który zawiera kredę nawozową lub wapno dolomitowe. Wapno kredowe to nawóz powstający z naturalnych alg zmieszanych z magnezem. Świetnie neutralizuje kwasowość gleby, a co za tym idzie, zapobiega pojawieniu się chwastów i mchu na murawie. Dodatkowo zwiększa przyswajalność makroelementów. Z kolei wapno dolomitowe (powstaje z przemiału dolomitu), podnosi odporność trawy na niskie temperatury, odkwasza i zwiększa przyswajalność azotu oraz fosforu, wiążąc wodę w głębszych warstwach gleby.

Jak pozbyć się mchu z trawnika domowym sposobem? Pomoże ocet

Jednym z najprostszych domowych sposobów na pozbycie się mchu na trawniku jest roztwór wody i octu. To bezpieczna i ekologiczna metoda. Wystarczy rozcieńczyć ocet z wodą w proporcjach 1:1. Gotową miksturą spryskujemy mech. Niestety taki zabieg daje krótkotrwałe efekty i nie zapobiega rozprzestrzenianiu się mchu w innych miejscach, ale oprysk można stosować doraźnie, zanim zajmiemy się kompleksowym rozwiązaniem problemu.

ZOBACZ TEŻ: Wiosenne kwiaty, które zamienią balkon w ogród marzeń. Te rośliny pięknie kwitną i cieszą oczy także latem

Stryjenka Stefa miałaby w tym quizie 10/10. Czy wiesz, kto jest kim w rodzinie? Jeśli zdobędziesz połowę punktów, to biegnij do babci na korepetycje

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Szwagier to:
Cięcie roślin w ogrodzie
Listen on Spreaker.