Kiedy sadzić ogórki? Terminy oraz proste rady ogrodników na obfite zbiory

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Ogrodnik zdradził mi, jak i kiedy sadzić ogórki z rozsady. Złota zasada, dzięki której mam obfite zbiory

2024-04-13 5:11

Zanim sadzonki ogórków trafią do gruntu, warto przygotować rozsadę w domu. Choć rośliny można wysiewać bezpośrednio do gruntu, to rozsada jest lepszym rozwiązaniem. Dzięki temu warzywa będą znacznie lepiej rosły. Najlepszym terminem na wysianie ogórków jest połowa kwietnia. Dzięki temu będziemy mogli wsadzić je do ziemi w maju, kiedy ryzyko przymrozków jest minimalne. Sprawdź, jak sadzić ogórki z rozsady.

Kiedy sadzić ogórki do gruntu? Najpierw przygotuj rozsadę i wysiej nasiona w kwietniu. Potrzebujesz żyznej, próchniczej i lekko wilgotnej ziemi, specjalnych małych doniczek (można wykorzystać opakowania po jogurcie) oraz nasion. Wysiewamy po dwie sztuki nasion do każdej doniczki. Gdy wykiełkują, wyrywamy słabszą siewkę, pozostawiając tę silniejszą. Doniczki ustawiamy na słonecznym stanowisku. Nie wolno zapominać także o odpowiedniej temperaturze. Ogórki najlepiej rosną przy 23 – 26 stopniach C. Sadzonki podlewamy umiarkowanie miękką wodą o temperaturze pokojowej. Rośliny nie powinny się ze sobą stykać, dlatego, kiedy pojawią się liście, trzeba rozstawić doniczki. Ogórki są gotowe do sadzenia w gruncie, gdy mają około 4-5 zdrowych liści oraz dobrze rozrośnięte i zdrowe korzenie. Możesz także kupić gotowe sadzonki ogórków w sklepie ogrodniczym.

Ogrodnik zdradził mi, jak i kiedy sadzić ogórki z rozsady. Złota zasada, dzięki której mam obfite zbiory

Jak pisaliśmy wyżej, najwcześniejszej ogórki można posadzić w gruncie w drugiej połowie maja, kiedy maleje ryzyko wiosennych przymrozków. Przed sadzeniem do gruntu rozsadę trzeba zahartować. Dlatego tydzień przed sadzeniem, każdego dnia stopniowo obniżamy temperaturę (np. przez wietrzenie), oraz ograniczmy podlewanie. Obficie nawadniamy dopiero dzień przed sadzeniem. Ogórki sadzimy w żyznej glebie najlepiej w sąsiedztwie innych roślin. Ogrodnicy zalecają, by obok ogórków posiać także wrotycz, który odstrasza szkodniki. Sprawdzą się także zioła — kolendra, oregano czy bazylia — ograniczą ryzyko chorób np. mączniaka. Ogórki będą dobrze rosły także przy warzywach strączkowych np. fasoli. Złym pomysłem jest sadzenie ich obok ziemniaków i pomidorów, które są narażone na same choroby grzybowe i szkodniki. Dobrym towarzystwem dla ogórków będzie także nagietek i nasturcja. Kwiaty wydzielają zapach odstraszający mszyce, nicienie i mączliki, a przy tym przyciągają owady zapylające.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie na majówkę 2024 w Polsce? Trzy miejsca idealne długi weekend majowy. Oczarują przyrodą i miejskim klimatem. Nie będziesz się nudzić bez względu na pogodę

Smaki z dzieciństwa. Quiz tak pyszny, jak trudny. Wyjmij palec z Vibovitu i rozwiąż test

Pytanie 1 z 10
Pamięta go każdy, kto był dzieckiem w latach 70., 80. czy 90, Multiwitaminowy preparat o w formie oranżadki w proszku, zazwyczaj wyjadany był na sucho, za pomocą palca. Jaki smak miał Vibovit?
Tańczące z promocjami 11.04.2024

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki