Piękne wzgórze Sekrety dzielnic - Mokotów

2014-06-26 4:00

Mokotów to dzielnica magiczna i zupełnie niezwykła. Nic dziwnego, że jest jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji lewobrzeżnej Warszawy.

Tu jest wszystko - i zielone parki, i miejski zgiełk. Modne kawiarnie i restauracje, teatry, kluby, centra handlowe oraz siedziby wyższych uczelni. Piękne i stare ulice willowe oraz nowoczesne osiedla dla koneserów. Mokotów w udany sposób łączy historię i ekskluzywność z demokratyczną dostępnością, która doceniana jest zarówno przez rodowitych warszawiaków, jak i nowych mieszkańców stolicy.

Wszystkie drogi tu prowadzą

Przez Mokotów przebiega pierwsza linia warszawskiego metra, która jest najczęściej wybieranym przez warszawiaków środkiem lokomocji. Na prawy brzeg stolicy można przejechać dzięki mostowi Siekierkowskiemu. Przez Mokotów przebiegają również tory linii radomskiej, zaś spod obiektu dawnego Dworca Południowego jeżdżą autobusy do Piaseczna i Góry Kalwarii.

Według specjalistów z branży nieruchomości ponad połowa najwyższej klasy apartamentowców w Polsce znajduje się właśnie na warszawskim Mokotowie. Ale oprócz nich są również pozostałości po zabudowaniach przemysłowych oraz tereny wciąż czekające na zagospodarowanie.

Zieleń parków przyciąga

Według danych GUS na początku 2013 roku Mokotów miał powierzchnię 35,42 km˛ oraz 219 812 mieszkańców. To największa pod względem liczby ludności dzielnica Warszawy.

To również dzielnica bardzo zielona. Mieszczą się tu Pole Mokotowskie, Jeziorko Czerniakowskie, Królikarnia czy park Arkadia. Jeziorko Czerniakowskie to miejski rezerwat przyrody, dlatego warto odwiedzić je o każdej porze roku, by cieszyć się kontaktem z naturą i obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Mokotów to również dzielnica, która przyciąga biznes i inwestorów. Buduje się tu dużo - zarówno budynki mieszkaniowe, jak i komercyjne. Te pierwsze to zarówno luksusowe apartamentowce i wille, jak i rodzinne bloki. W biurowcach i centrach logistycznych na Mokotowie chętnie osiedlają się firmy - swoje siedziby mają tu zarówno światowe koncerny, jak i lokalni przedsiębiorcy.

Krwawa karta w historii

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, tuż po zakończeniu II wojny światowej, zielony Mokotów nie prezentował się tak okazale. W wyniku walk w powstaniu warszawskim dzielnica ta była bardzo zniszczona. Ruiny stanowiły nawet 65 proc. zabudowań Mokotowa. Nic dziwnego, to właśnie tu toczyły się najcięższe walki warszawskich powstańców, zaś skwery i parki gęsto usiane były krzyżami upamiętniającymi tysiące poległych mokotowian. O powstaniu na tych terenach przypomina napisany w sierpniu 1944 "Marsz Mokotowa". Ta pieśń to niejako hymn dzielnicy. Od 1969 codziennie o godzinie 17.00 rozbrzmiewa on z wieży zegarowej "Domku Gotyckiego". To, jak dziś prezentuje się Mokotów, to zasługa powojennej odbudowy oraz ochrony konserwatorkiej roztoczonej nad tutejszymi zabytkami.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Czytaj: Jak będą mieszkać nasze dzieci? Niezwykłe domy przyszłości [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki