Pierwsza pomoc dla zmęczonych nóg

i

Autor: Shutterstock

Pierwsza pomoc dla zmęczonych nóg

2018-05-14 2:00

Szpecące pajączki i odczucie ciężkich obolałych nóg nasilające się pod koniec dnia -to znak, że krew w żyłach nóg nie krąży prawidłowo. Długie siedzenie przy biurku lub spędzanie kilku godzin w pozycji stojącej zaburza krążenie żylne i wywołuje zastój krwi w żyłach nóg. Pomocny jest ruch i stosowanie preparatów uszczelniających naczynia krwionośne.

Bezruch osłabia tzw. pompę mięśniową (kurczące się mięśnie nóg), która wspomaga przepływ krwi. Jeśli długo się nie ruszamy mogą pojawić się obrzęki oraz nieprzyjemne uczucie ciężkich nóg. Z czasem na nogach mogą wystąpić tzw. pajączki, a nawet żylaki. Dlatego jeżeli mamy siedzącą pracę, postarajmy się co jakiś czas wstawać i robić sobie mały spacer, a kiedy siedzimy trzymać wyżej nogi. Przy stojącej pracy postarajmy się chodzić w miejscu. W wolnym czasie nie zapominajmy o aktywności na świeżym powietrzu, np. jeździe na rowerze czy szybkim spacerze. Unikajmy zakładania nogi na nogę, co utrudnia przepływ krwi, kontrolujmy swoją wagę oraz pijmy dużo płynów, co pomaga oczyścić organizm z toksyn..

Z roślinnej apteki

Bardzo pomocne na dolegliwości nóg związane z krążeniem są żele i maści z wyciągiem z kasztanowca. Zawiera on escynę, substancję roślinną mającą działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Uszczelnia ona naczynia krwionośnie i przywraca im elastyczność. Dzięki temu maść z kasztanowca działa również przeciwzakrzepowo i zwiększa ukrwienie tkanek oraz skutecznie leczy pajączki na skórze. Regularne smarowanie ich wyciągiem z tej rośliny może sprawić, że zupełnie znikną. Dobrze, jeśli w składzie preparatu znajduje się też heparyna, naturalnie występująca w naszym organizmie. Zapobiega ona krzepnięciu krwi i tym samym jest skuteczna w profilaktyce zakrzepów. Ma tez właściwości przeciwzapalne. Jeżeli jednak mimo naszych starań „ciężkie nogi" nadal dają nam się we znaki, warto się przepadać w kierunku przewlekłej niewydolności żylnej.

Bezpiecznie i naturalnie

Kosmetyki z kasztanowcem możemy stosować bez obaw, o ile nie mamy alergii na któryś z ich składników. Szybko przynoszą ukojenie, łagodzą ból, zmniejszają obrzęki i przywracają wrażenie lekkości. Dotyczy to również kobiet w ciąży. Unikajmy jednak nakładania ich na wrażliwe błony śluzowe czy otwarte rany. Stosowanie wszelkich preparatów z ekstraktem z tej rośliny musi być skonsultowane z lekarzem w przypadku osób chorujących na niewydolność nerek.

 

 

Akcja partnerska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki