Płać mniej za telefon i Internet

2020-09-15 6:13

Wydatki na telefon i Internet pochłaniają dużą część domowego budżetu. Są jednak sposoby, które pozwalają obniżyć rachunki za usługi telekomunikacyjne. Sprawdź, jakie!

Dopasuj usługi do potrzeb

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za telefon i internet, zacznij od określenia swoich potrzeb. Zastanów się: czy częściej korzystasz z laptopa i tabletu, czy może wystarczy ci telefon komórkowy?

Wybierając dostawcę internetu, sprawdź, czy będziesz mógł razem z nim się „przeprowadzić”, czy twój operator działa w nowej lokalizacji. To ważne dla wynajmujących mieszkania .

Żeby jak najoszczędniej korzystać z sieci, zastanów się, jaki maksymalny transfer danych w miesiącu jest ci potrzebny. Może np. wcale nie potrzebujesz internetu stacjonarnego i najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie internet mobilny z routerem. Taka opcja może być korzystna, jeśli dużo przebywasz poza domem lub często podróżujesz.

Jesteś fanem filmów i seriali? Wybierz platformę, która oferuje najlepszą promocję – np. bezpłatne korzystanie z Netflixa czy HBO przez określony czas. Niektóre firmy w ramach bonusu dają dostęp do takich platform. Jeśli już z nich korzystasz, sprawdź, czy nie płacisz za kanały, których właściwie nie oglądasz.

Dobierz pakiet do potrzeb

Zastanów się, jak duży transfer jest ci potrzebny. Jeśli nie przesyłasz dużych pakietów danych, a internet służy ci np. tylko do przeglądania stron internetowych czy sprawdzania wiadomości, możesz śmiało wybrać usługę tańszą, z mniejszym pakietem danych. Sprawdź też, czy w pełni korzystasz z prędkości, jakie zaoferował ci operator, bo to one mają duży wpływ na wysokość rachunku. A duża przepustowość łącza jest potrzebna głównie osobom pobierającym duże ilości danych z sieci albo graczom.

Usługi w pakiecie

Dobrym sposobem na obniżenie rachunków są usługi w pakiecie. Wielu operatorów obniży ceny, gdy zamówisz jednocześnie więcej kart SIM w jednym abonamencie (za kolejne numery płacisz nawet 50 proc. mniej). Sporo możesz zyskać, łącząc nie tylko kilka abonamentów komórkowych, lecz także kilka usług w ramach jednej oferty. Mając internet mobilny, telefon, telewizję i internet stacjonarny, możesz zaoszczędzić w zbiorczym abonamencie. Im więcej usług zamówisz u danego dostawcy, tym większe rabaty otrzymasz.

Wyłącz SMS-y premium

Żeby płacić mniej za telefon, wyłącz SMS-y premium. Mogą one mocno podwyższyć rachunek i nadszarpnąć domowy budżet. Taki SMS może kosztować nawet do 20 zł. To numery 4-, 5-, 6-cyfrowe zaczynające się od cyfr 7, 8, 9. Wiadomości mogą dotyczyć konkursów, gier, zabaw internetowych, akcji charytatywnych czy głosowania w telewizyjnym show. Warto takie SMS-y kontrolować, ale możesz też zażądać od dostawcy usług całkowitej blokady usług premium.

Wyłącz automatyczne aktualizacje

Korzystanie z aktualizacji aplikacji jest niezbędne, żeby w pełni korzystać ze smartfonu, ale włączenie tej funkcji wiąże się z pobieraniem dużej ilości megabajtów danych. Nie ma to wpływu na nasze rachunki, jeśli aktualizacja odbywa się poprzez sieć Wi-Fi. Gorzej, jeśli mamy w telefonie włączoną transmisję danych, a w tym samym czasie automatycznie włączy się aktualizacja – wtedy tracimy pieniądze. Żeby do tego nie doszło, należy w ustawieniach smartfonu wybrać opcję aktualizacji tylko z wykorzystaniem Wi-Fi. Większość aplikacji ma także domyślnie włączone pobieranie dużych plików, np. zdjęć lub dokumentów. Lepiej z tej opcji zrezygnować, by mieć kontrolę nad zużyciem danych.

Zmień dostawcę usług

Jeśli uważasz, że za dużo płacisz za usługi, zastanów się nad zmianą operatora. Dzięki internetowym porównywarkom cen (takim jak np. www.komorkomat.pl) możesz sprawdzić wszystkich dostępnych dostawców usług. Okazuje się, że bardzo często ta sama usługa u innego operatora może być znacznie tańsza. Wydatki na telefon komórkowy możesz również zmniejszyć, wybierając ofertę na kartę – wówczas sam decydujesz, ile wydać na doładowania telefonu. Takie rozwiązanie może być lepsze, jeśli korzystasz z internetu jedynie w komórce lub jeśli nie możesz powstrzymać się od ciągłego dzwonienia.

Czytaj umowę

Zanim przeniesiesz się do innego operatora, koniecznie sprawdź swoją dotychczasową umowę. Zerwanie umowy przed terminem może okazać się nieopłacalne, jeśli np. będziesz musiał zwrócić rabaty, z których korzystałeś w ramach promocji, albo gdy wcześniejsza rezygnacja z umowy wiąże się z karami. W takiej sytuacji warto poczekać do momentu, w którym dotychczasowa umowa przestanie obowiązywać. Podpisując nową umowę na dostawę usług telekomunikacyjnych lub zmieniając operatora, koniecznie zapoznaj się z warunkami umowy. Nigdy nie podejmuj decyzji tylko na podstawie informacji przekazanych w reklamie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki