Tropikalne upały powracają! Wiemy, gdzie i kiedy będzie najgorzej. Synoptycy IMGW wskazują daty

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Tropikalne upały powracają! Wiemy, gdzie i kiedy będzie najgorzej. Synoptycy IMGW wskazują daty

Mieszkanie na lato

Polacy notorycznie popełniają ten błąd w czasie upałów. Przez to w domu jest gorąco i duszno. Jak zapobiec nagrzewaniu się mieszkania i mieć w nim przyjemny chłód?

2023-06-16 12:21

Jak nie przegrzewać mieszkania w czasie gorących dni? Lato coraz bliżej, a wraz z nim nadejdą upały. Wysokie temperatury w mieście są prawdziwym utrapieniem. Rozwiązaniem problemów z gorącem w mieszkaniu jest oczywiście klimatyzacja. Jest ona jednak stosunkowo droga zarówno w montażu, jak i utrzymaniu. Okazuje się, że wiele Polaków popełnia podstawowy błąd w czasie upałów. Przez to mieszkania nagrzewają się jeszcze bardziej i można zapomnieć o chłodzie w pomieszczeniach. Jak zapobiec nagrzewaniu się mieszkania latem?

Sposoby na upały. Jak zapobiegać przegrzewaniu się mieszkania?

Lato to także wysokie temperatury. Upał w mieście bywają wyjątkowo trudne do zniesienia. W mieszkaniach bez klimatyzacji czasem ciężko wytrzymać. Niestety, klimatyzacja jest nadal stosunkowo droga, a także zużywa sporo prądu. Wiele osób próbuje walczyć z upałami otwierając okna. Wydawałoby się, że to naturalny sposób na ochłodzenie pomieszczenia. To błąd, latem powietrze jest nagrzane i zamiast przyjemnego chłodu do mieszkania wpada gorący żar. Eksperci przestrzegają, by w czasie upałów nie otwierać okien. Należy to robić dopiero późnym wieczorem kiedy temperatury spadają. Warto pamiętać o ich ponownym zamknięciu zanim na zewnątrz znów będzie robić się gorąco. Kolejnym powodem, że mieszkanie nagrzewa się latem jest gotowanie. Kiedy za oknami żar leje się z niebie lepiej zrezygnować z przygotowywania posiłków w piekarniku lub wielogodzinnego gotowania. 

Zobacz także: Umyj tym balkon, a gołębie przestaną przestaną być problemem. Sprytny trik na mycie balustrady balkonowej, by pozbyć się zanieczyszczeń i niechcianych gości

Jak chronić się przez upałami? Zabezpiecz okna

W czasie upałów warto zakryć okna. W ciemnych pomieszczeniach jest zdecydowanie chłodniej. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne jest montowanie na oknach folii termicznej, która nie przepuszcza promieni słonecznych. To prosty trik, który sprawdzi się w przede wszystkim w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. 

Sonda
Czy lubisz upały?
10 nowych artystów, którzy udowadniają, że rock żyje i ma się świetnie