Gdzie zbierać szczaw? Jak przechować na zimę? [przepis na przetwory]

i

Autor: Shutterstock Młody szczaw z łąki idealnie nadaje się do spożycia

To warto wiedzieć

Popularny "chwast" zadba o Twoje zdrowie. Polacy mają go na wyciągnięcie ręki, a tak rzadko po niego sięgają. Rośnie nawet w dużych miastach. Pomaga w walce z biegunką

2023-06-27 9:41

Szczaw to roślina, która w polskiej kuchni znana jest od lat, jednak w ostatnim czasie jej popularność znacząco zmalała. Warto jednak wprowadzić do swojej diety szczaw. Nie tylko jest on bogaty w witaminy i składniki mineralne, ale również jest powszechnie dostępny. Często rośnie nawet w dużych miastach, w parkach czy na skwerach. Jakie właściwości ma szczaw i kto powinien go spożywać?

Czym jest szczaw i jak go spożywać?

Szczaw to roślina zielona należąca do rodziny rdestowatych. Obecnie znanych jest około 200 różnych gatunków szczawiu. Zdecydowana większość z nich występuje w klimacie umiarkowanym. W zależności od odmiany można go spożywać jako dodatek do zup i sosów lub na surowo. Szczaw ma także swoje zastosowanie w weterynarii. W kuchni najczęściej wykorzystuje się go do zupy. Można także na jego bazie przygotowywać sosy, sałatki, a nawet dodawać go do koktajli. W Polsce szczaw jest ogólnodostępny i roślin praktycznie wszędzie. Posiadacze działek i ogródków powinni szukać go w trawie. Szczaw rośnie również w dużych miastach. Można go znaleźć w parkach i w pobliży zbiorników wodnych. Najbardziej znana odmiana szczawiu, czyli szczaw zwyczajny ma proste i sztywne łodygi sięgające nawet 1 metra. Liście szczawiu są mięsiste i posiadają strzałkowaty kształt. Owoce szczawiu przypominają orzeszki z czarnymi nasionami w środku.

Zobacz także: Wyborny oprysk na mączniaka. Dzięki tej organicznej mieszance zwalczysz groźną chorobę roślin. Jest bezpieczny dla pszczół, a rozprawia się z mączniakiem w try miga

Jakie wartości odżywcze ma szczaw i kto powinien go spożywać?

Szczaw bogaty jest w szereg witamin oraz przeciwutleniaczy. Jest doskonałym źródłem witaminy C, witaminy A, witamin z grupy C, żelaza, wapnia, cynku, fosforu oraz potasu i magnezu. Zawiera także związki  polifenolowe, takie jak flawonoidy oraz antocyjany, które pomagają hamować procesy powstawania komórek nowotworowych. Niektórzy zastanawiają się, czy częste spożywanie szczawiu jest bezpieczne z uwagi na kwas szczawiowy, który w nadmiernej ilości może powodować zaburzenia prac nerek oraz odwapnienie kości. Dodawanie do zupy śmietany ma na celu nie tylko jej zabielenie, ale może redukować poziom niezdrowych kwasów. Wszystkie odmiany szczawiu wykorzystywane są w leczeniu biegówek. Wykazują one działanie ściągające błony śluzowej jelita grubego. Powoduje to zmniejszenie lub całkowite zahamowanie biegunki. 

Tutaj znajdziesz najlepsze przepisy na zupę szczawiową!

ZUPA SZCZAWIOWA: PRZEPIS BABCI, PALCE LIZAĆ!

ZUPA SZCZAWIOWA Z MENU BESZAMEL.PL DIETETYCZNIE

Sonda
Lubisz zupę szczawiową?
Co jest zdrowe? Katarzyna Bosacka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki