Porządkujemy groby na Wszystkich Świętych

2012-10-22 4:00

Do Wszystkich Świętych zostało jeszcze tyle czasu, by akurat zdążyć z porządkami na grobach najbliższych. Możemy przy tej okazji wykonać również drobne naprawy.

Porządkowanie grobów rozpoczynamy od dokładnego wyszorowania pomnika. Do tego potrzebny nam będzie baniak z ciepłą wodą, szczotka z miękkiego włosia (im większa, tym czyszczenie odbędzie się szybciej), skrobaczka plastikowa do zaschniętego wosku i środek do czyszczenia. Jeśli grób nie jest bardzo zabrudzony, wystarczy, że do wody dodamy odrobinę zwykłego płynu do mycia naczyń. Nie przesadzajmy tylko z ilością, żeby potem nie mieć problemu z usunięciem nadmiaru piany. Możemy też zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia nagrobków.

Na powierzchni nagrobków często pojawia się nalot z mchów, grzybów i pleśni. Możemy go usunąć, używając do tego preparatu grzybobójczego. Rozprowadzamy go pędzlem na wcześniej umyte i suche podłoże. Najlepiej zrobić to dwa razy, zachowując kilkugodzinną przerwę. Utworzy się wówczas bezbarwna powłoka odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Jeśli zauważymy drobne pęknięcia kamiennych elementów, np. cokołu, możemy je skleić zaprawą klejącą. Posłuży ona również do solidnego przymocowania dodatkowych elementów, takich jak gazony na kwiaty. Klej musi schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw musimy zabezpieczyć, przykrywając folią budowlaną. Natomiast ubytki w grobowcach betonowych wypełniamy zaprawą szybkotwardniejącą. Doskonale nadaje się ona do napraw krawędzi i powierzchni płyt.

Aby groby wyglądały jeszcze piękniej, możemy je posmarować specjalną pastą lub emulsją do płyt nagrobkowych. Pamiętajmy jednak, że nagrobków granitowych, niezależnie od koloru, nie natłuszczamy. Granit, jeśli jest czysty, zachowuje naturalny połysk i nie musimy go pastować. Do wypastowanej powierzchni przylepiają się brud i kurz, które potem trudno będzie nam usunąć. Możemy natomiast nagrobek od czasu do czasu zmyć zwykłym octem. W ten sposób kamień na trochę "odżyje". Do pielęgnacji nagrobków granitowych przeznaczone są również specjalne płyny konserwujące. Natomiast pomnik z marmuru po pewnym czasie matowieje, gdyż jest to naturalna cecha tego kamienia. Możemy go jedynie lekko nabłyszczyć specjalnym preparatem do marmuru na bazie wosku.

Trudno utrzymać połysk także na lastriko. Jednak lakierowanie go nie ma sensu; lakier i tak będzie odpryskiwał. Płytę z lastriko możemy za to natłuszczać. Pamiętajmy, że jeżeli już zaczniemy pastowanie, musimy to robić przynajmniej raz w miesiącu. W przeciwnym razie nagrobek szybko ściemnieje.

Kute balustrady na starych grobowcach warte są tego, by je chronić przed całkowitym zniszczeniem. Jeśli na metalu pojawiły się ślady rdzy, najpierw musimy je oczyścić, a potem pomalować farbą olejną. Metalowe litery na pomniku nabiorą blasku po oczyszczeniu ich środkiem do czyszczenia srebra.

Już teraz możemy pomyśleć o zniczach. Tuż przed 1 listopada ich ceny na pewno będą wyższe. Wybierając znicze, zwróćmy uwagę na ich trwałość. Na pewno dłużej będą się paliły te z przykrywką. Lepiej nie kupować plastikowych lampionów, bo pod wpływem temperatury mogą się przepalić i cały wosk wyleje się na pomnik.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki