Wielkanoc w czasie epidemii

i

Autor: East News Wielkanoc w czasie epidemii

Przewodnik duchowy: Wielkanoc w czasie epidemii

2020-04-08 16:23

Tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż zwykle, a wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów, ograniczone zostały obchody Triduum Paschalnego, nie odbędzie się procesja rezurekcyjna. W związku z tym Kościół wydał wskazówki, jak godnie celebrować święto we własnym zakresie.

Święta Wielkiej Nocy wypadają w tym roku 12 i 13 kwietnia i tego nie zmieni nawet pandemia koronawirusa. Dekret Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin, bo jest centrum Roku Liturgicznego. Obchody odbędą się jednak inaczej. Zmiany wprowadziło prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Dotyczą one sprawowania Triduum Paschalnego, podczas którego katolicy celebrują mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Obchody Wielkiego Tygodnia odbędą się w kościołach bez fizycznego udziału wiernych. Księża mogą celebrować misteria, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, po to, aby osoby wierzące mogły włączyć się w modlitwę w domach.

Wielki Czwartek

Msza Święta Krzyżma odbędzie się bez udziału księży i wiernych, z wyjątkiem osób posługujących. Biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy św. w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych. Duchowni mają też zrezygnować z obrzędu obmycia nóg. Na zakończenie mszy należy pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament ma być przechowany w tabernakulum lub w „ciemnicy”.

CZYTAJ TAKŻE: Przewodnik duchowy: Wielkanoc – zwycięstwo nad grzechem i śmiercią 

Wielki Piątek

W Wielki Piątek kościoły będą otwarte. Biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską, ale w modlitwie nie powinno zabraknąć szczególnej intencji za chorych, zmarłych lub znajdujących się w sytuacji zagubienia. Nie odbędą się: adoracja krzyża przez ucałowanie oraz procesja do Grobu Pańskiego, natomiast nocna adoracja Najświętszego Sakramentu będzie odbywać się w małych grupach.

Wigilia Paschalna

W wielką sobotę pojedynczy wierni mają być wpuszczani do kościołów, by pomodlić się przy Grobie Pańskim. Tego dnia nie będzie jednak tradycyjnego święcenia pokarmów – zamiast tego wierni samodzielnie przeprowadzą obrzęd błogosławienia posiłków przed niedzielnym śniadaniem. W Wigilię Paschalną pominięte zostanie także rozpalanie ogniska w ramach obrzędu światła, zastąpi to zapalenie świecy. Nie będzie też procesji, a liturgia zacznie się od razu od Orędzia Wielkanocnego.

CZYTAJ TAKŻE: Przewodnik duchowy: Droga Jezusa na krzyż

Wielka Niedziela

W Wielkanoc duchowni udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia w nabożeństwie. Biskupi zachęcają, by niedzielną mszę świętą przeżywać za pośrednictwem transmisji w radiu, telewizji czy w internecie. Z uwagi na panującą epidemię msze odprawiane będą praktycznie bez wiernych, gdyż obecnie w kościołach może przebywać maksymalnie pięć osób, nie licząc sprawujących posługę.

Aby ułatwić wiernym korzystanie z transmisji on-line, Episkopat na swojej stronie internetowej opublikował listę dostępnych transmisji mszy św. z całego kraju (www.episkopat.pl/msze-swiete-transmisje). Informuje również, ze wiele diecezji publikuje spisy transmisji z lokalnych parafii i zachęca, by z nich korzystać.

Papież Franciszek

i

Autor: pixabay.com Papież Franciszek

Ograniczenia w Watykanie

* Po raz pierwszy od początku pontyfikatu papież Franciszek odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim. Wcześniej takie msze odprawiane były np. w zakładach karnych czy w klinikach.

* W Wielki Piątek odbędzie się Droga Krzyżowa celebrowana przez papieża Franciszka, ale na placu Świętego Piotra, a nie w Koloseum (odbywała się tam nieprzerwanie od 1964 r.).

* W Wielką Sobotę o godzinie 21 w bazylice odbędzie się msza Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 11 papież Franciszek odprawi mszę, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu [Rzymowi] i światu).

* Wszystkie uroczystości odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane w mediach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają