Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach - czy warto tam studiować? (wywiad)

2010-02-23 2:00

Rozmowa z Dominiką Ochnik - psychologiem

- Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach otworzyła nowy kierunek - Psychologia. Czy może Pani coś o nim powiedzieć?

- Tak, to już dwunasty kierunek, który mogą wybrać nasi studenci. Dzięki dobremu przygotowaniu oraz odpowiedniej kadrze, udało nam się uzyskać zgodę ministerstwa na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich. To duże wydarzenie dla Śląska.

- Dlaczego uważa pani wprowadzenie tego kierunku za ważne dla regionu śląskiego?

- Jesteśmy pierwszą i jedyną niepubliczną uczelnią na Śląsku, która ma w swojej ofercie Psychologię. Teraz więcej osób będzie miało szansę na dobre wykształcenie i wybór wymarzonej drogi zawodowej.

- Do tej pory psychologia należała do grupy elitarnych kierunków, czy teraz to się zmieni?

- Psychologia jest na tyle ciekawym kierunkiem, dającym ogromne możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, że pozostanie kierunkiem wyjątkowym, natomiast nie tak hermetycznym. Dzięki naszej uczelni więcej osób będzie miało szansę na jej studiowanie.

- Jakie proponujecie specjalności?

- Dwie kluczowe: Psychologię Zarządzania oraz Psychologię Kliniczną.

-Jakie są perspektywy zawodowe dla absolwentów tych specjalności?

- Perspektywy są różnorodne i ciekawe. Przed absolwentami Psychologii Zarządzania otwiera się cały sektor biznesowy, dając możliwość zatrudnienia w działach personalnych, agencjach zatrudnienia, doradztwa personalnego. Mogą pracować jako psycholog biznesu, doradca zawodowy lub trener. Osoby z wykształceniem psychologicznym są cenione na rynku pracy. Można powiedzieć, że to kierunek przyszłości.

- A co z absolwentami Psychologii Klinicznej?

- To wybór dla ludzi z pasją, ceniących określone wartości. Na nich czekają miejsca pracy m.in. w poradniach psychiatrycznych, psychologiczno-pedagogicznych, oddziałach psychiatrycznych szpitali, ośrodkach leczenia uzależnień, domach dziecka. Po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji mogą pełnić rolę biegłego sądowego lub psychoterapeuty.

- Kiedy w takim razie można rozpocząć studia i w jakim trybie?

- Zajęcia planujemy rozpocząć jeszcze w marcu. Studia będą prowadzone w trybie niestacjonarnym, czyli w systemie zjazdów sobotnio-niedzielnych co dwa tygodnie. To da możliwość studiowania również tym, którzy pracują. Od października oferujemy również studia w trybie dziennym i wieczorowym.

- Czy spodziewacie się dużego zainteresowania potencjalnych studentów?

Zapraszam na stronę: www.gwsh.pl/kierunki_psychologia. php.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki