Radzymin - miasto z historią

i

Autor: W. Brytania

Radzymin - miasto z historią

2015-04-29 4:00

Radzymin to miasto z bardzo bogatą historią i tradycją. Jest także położone w pięknej okolicy. W pobliżu znajdziemy lasy pełne grzybów i doskonałe miejsca na wypady rowerowe.

Mieszkańcy Radzymina są dumni ze swojego miasta. Nie jest to zwykła miejscowość satelicka stolicy, tylko miasto z własną kilkusetletnią historią. To wpłynęło nie tylko na silną tożsamość mieszkańców, ale także na architekturę miasteczka.

Legendy o mieście

Nie wiadomo, skąd miasto wzięło swoją nazwę. Radzymin leżał wśród niedostępnej i zdradliwej puszczy. Legenda mówi, że książę Konrad Mazowiecki osadził tu jednego ze swych poddanych, który miał obowiązek ostrzegać przejeżdżających kupców przed grożącym im niebezpieczeństwem - "radzę miń". Inna legenda zaś mówi, że to miejsce upodobały sobie poselstwa ruskie jadące do Warszawy, które zatrzymywały się tu, aby radzić. Historycy zaś dowodzą, że nazwa Radzymin nawiązuje do starosłowiańskiego imienia Radzymir.

Pierwszy dokument historyczny dotyczący miasta Radzymina pochodzi z 1440 roku. Jest to przywilej lokacyjny nadany Radzyminowi przez księcia Bolesława IV.

Zwycięska bitwa

W czasie zaborów miasto początkowo znajdowało się pod zaborem austriackim, a następnie rosyjskim. Na szczególną uwagę - jako właściciel Radzymina - zasługuje książę Edward Lubomirski, który w testamencie zapisał na rzecz miasta pałac oraz znaczną sumę pieniędzy. Radzymin zasłynął podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Rozegrała się tu zwycięska bitwa, która odegrała kluczową rolę w dziejach Europy, ratując ją przed bolszewikami. Żywa pamięć o tych dniach trwa do dziś, a dzień 15 sierpnia stał się świętem narodowym. W Radzyminie jest on obchodzony szczególnie uroczyście.

Kajaki, rowery i grzyby

Dla wielbicieli rowerowych wycieczek powstały Radzymińskie Szlaki Rowerowe Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Noszą one imiona bohaterów walk o Radzymin: mjr. Stefana Waltera i kpt. Stefana Pogonowskiego. Wędrówki tymi szlakami na I i II linię polskiej obrony Warszawy, wzbogacą wiedzę o terenach i wydarzeniach chwalebnych dni polskiego oręża.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki