Równonoc jesienna 2022. Magiczny czas, wróżb, rytuałów i obrzędów. Jak świętować pierwszy dzień jesieni?

i

Autor: Florin Radu/Pixabay Równonoc jesienna 2022. Magiczny czas, wróżb, rytuałów i obrzędów. Jak świętować pierwszy dzień jesieni?

Wierzenia i przesądy

Równonoc jesienna 2022. Magiczny czas, wróżb, rytuałów i obrzędów. Jak świętować pierwszy dzień jesieni?

2022-09-21 14:59

Równonoc jesienna 2022 już w piątek, 23 września. Dla naszych przodków pierwszy dzień astronomicznej jesieni, w którym dzień i noc trwają tyle samo godzin był magicznym czasem. Oprawiano wróżby i rytuały, które miały zapewnić pomyślność. Słowianie obchodzili dożynki, Wiccanie do dziś świętują równonoc jesienną jako Sabat Mabon.

Równonoc jesienna 2022 w tym roku wypada tego samego dnia, co pierwszy dzień kalendarzowej jesieni czyli 23 września. Dla Słowian był to magiczny czas równowagi między światłością a ciemnością. W astronomii mówimy o równonocy jesiennej, kiedy promienie Słońca równolegle padają na ziemski równik, a nasza gwiazda przechodzi do znaku Wagi. Od tego momentu półkula północna jest słabiej oświetlana niż południowa i tak pozostaje aż do równonocy wiosennej. Chociaż dłuższe dni czekają nas już po przesileniu zimowym.

Równonoc jesienna. Magiczny symbol nadchodzących zmian

Równonoc jesienna od wieków była kojarzona z magią. Nasi przodkowie wierzyli, że tego dnia spotyka się noc i dzień, dobro i zło, jasność z ciemnością oraz życie i śmierć. To czas w którym czas pożegnać lato i przywitać zimę. Także dziś, wiele dla wielu osób równonoc jesienna jest symbolem zmian. Magicznym czasem, w którym życie zwalnia a organizm nabiera sił, by wiosną wzrastać. Podobnie było ze Słowianami, którzy równonoc jesienną wykorzystywali do obrzędów dziękczynnych. Składali ofiary bóstwom urodzaju – Mokoszy, Welesowi czy Świętowitowi.

ZOBACZ TEŻ: Jesień 2022. Kiedy jest pierwszy dzień jesieni? Czym różni się astronomiczna od kalendarzowej?

Równonoc jesienna. Wróżby i obrzędy

Jednym z głównych obrzędów związanych z równonocą jesienną były dożynki. Dla Słowian święto plonów stanowiło okazję do wyrażenia wdzięczności i radości. Pletli wieńce, tańczyli oraz śpiewali na cześć m.in. Mokoszy – bogini płodności i urodzaju, dzięki której zebrali obfite plony. Ważnym punktem uroczystości były wróżby i zwyczaje, z których wiele przetrwało do dziś. W niektórych gospodarstwach wciąż zostawia się ostatnią kępę zboża. Według wierzeń pas nieściętych plonów ma zapewnić ciągłość urodzajów.

NIE PRZEGAP: Krwawy Księżyc nad Polską. Pierwsze takie zjawisko w tym roku. Kiedy jest pełnia Księżyca Myśliwych w październiku 2022?

Równonoc jesienna. Sabat Mabon

W wielu miejscach na świecie do dziś równonoc jesienna to święto nazywane Sabat Mabon. Jego początki wywodzą się od celtyckiego boga młodości i płodności - Maponosa. Składano mu ofiary z ostatnich zbiorów, a życie i światło celebrowano podczas dziękczynnej uczty, na której nie mogło zabraknąć wina. Ołtarz zdobiono żołędziami, gałązkami dębu, sosnowymi szyszkami, kłosami zbóż, źdźbłami pszenicy, owocami i orzechami. Jednak głównym symbolem świętą jest snop żyta. Druga część święta to czas na złapanie równowagi. Tak jak równoważy się dzień i noc, światło i ciemność, tak Mabon służy zgodzie i harmonii oraz zbieraniu sił przed jesiennym wyciszeniem oraz zimowym uśpieniem.

ZOBACZ TEŻ: Magiczne właściwości kasztanów. Czy trzymane pod łóżkiem odpędzają zło?

Równonoc jesienna 2022. Magiczne rytuały. Jak spędzić pierwszy dzień jesieni?

Równonoc jesienna 2022 może być okazją do złapania oddechu, w tym trudnym ostatnio czasie. Bez względu na to, czy wierzymy w magię tego dnia czy nie, pierwszy dzień jesieni warto spędzić na świeżym powietrzu. Pójść na spacer po lesie lub parku. Przygotować pyszny posiłek z owoców i warzyw, które kojarzą nam się z tą porą roku. Zastanowić się, co możemy dla siebie zrobić. Być może w naszym życiu są rzeczy które wymagają odpuszczenia? W tym dniu sprawdzą się także rytuały oczyszczania. Biała świeca i kadzidła z białej szałwii, liścia laurowego lub lawendy.

Sonda
Równonoc jesienna. Wierzysz w jej magiczną moc?
Wielkie święto w warszawskim ZOO. Hipopotamica Pelagia świętowała 37. urodziny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki