Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Rodzin, Maków Podhalański - przewodnik, co warto zobaczyć

2010-03-23 3:00

Miasteczko Maków Podhalański znane jest z kultu Najświętszej Maryi Panny, który powstał wokół słynącego cudami obrazu Matki Boskiej. Wioska i pierwszy drewniany kościółek zostały tu wzniesione w XIV wieku. W XVI wieku zbudowano niedaleko drugi większy drewniany kościół ku czci św. Klemensa.

Właśnie w nim w 1590 roku umieszczono obraz Bogurodzicy, który obecnie słynie łaskami. Obraz namalowany został na grubej desce lipowej, w stylu renesansowym. Obraz Matki Bożej Makowskiej jest ikoną Maryi Panny - Matki Boga, Orędowniczki u Syna, wstawiającej się za ludzkością. Charakterystyczna jest kunsztowna brosza spinająca płaszcz Matki Boskiej w formie kwiatu z rubinem pośrodku. Obraz znajduje się w ołtarzu głównym makowskiego sanktuarium.

Wizerunek Matki Boskiej cieszył się szczególną czcią wiernych już w pierwszej połowie XVII wieku. Ocalenie miasta Makowa w czasie II wojny światowej od ruiny mieszkańcy przypisali właśnie Matce Bożej Makowskiej. Przed obrazem, w podzięce za uczynione cuda, składano licznne wota. Zaborcy kilkakrotnie je kradli. Mimo to, kiedy po II wojnie światowej otwarto skrytkę, w której wota były przechowywane, doliczono się ich aż 2809, w tym 80 sznurów korali i 300 kosztownych przedmiotów ze srebra i złota.

Obraz Matki Bożej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin został ukoronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1979 r., w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.

Oto, co powiedział Jan Paweł II o makowskim obrazie: "Pragnienie ukoronowania tego obrazu zrodziło się we mnie podczas wizytacji w waszej parafii. Matka Boża spełniła też prośbę, którą wtedy, kończąc wizytację w Makowie, Jej pokornie i serdecznie przedkładałem. Prosiłem Ją, aby procesja Bożego Ciała, która przez kilkadziesiąt lat nie mogła wyruszyć z obrębu Wawelu, mogła wreszcie znaleźć swoją drogę na ulice miasta Krakowa, a także na Rynek. Co też się stało. I dlatego ta koronacja była spełnieniem szczególnego długu mojego serca wobec Matki Bożej. Tej, którą wy czcicie w waszym makowskim obrazie".

Informacje dla pielgrzymów:

Kościół Przemienienia Pańskiego w Makowie, ul. Kościelna, tel. 033 87-71-120

Jak dojechać do sanktuarium:

Do Makowa Podhalańskiego można dojechać samochodem z Nowego Targu trasą 47 i 28. Podróż (ok. 47 km przez Rabkę-Zdrój i Jordanów) trwa ok. 45 minut.

Z Krakowa do Makowa dojedziesz trasą 956 lub E-77 i 52. Podróż (ok. 60 km) trwa ok. 70 minut. Z Krakowa pociągiem o 14.42 dojedziesz do Makowa w ciągu 1 godziny i 40 minut (odległość 60 km). Busem (z przystanku Kraków R.D.A.) dojedziesz do Makowa w ciągu 1,5 godziny.

Gdzie przenocować:

Ośrodek usług turystyczno-wypoczynkowych "Jazy", Witold Bucała, ul. Jazy 6, Maków Podhalański, tel. 033 87-71-605

Hotel Halniok, ul. Sportowa 2, Maków Podhalański, tel. 033 87-71-701

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki