Siadaj bez obaw

2010-10-06 6:00

Problem hemoroidów dotyczy aż 40 proc. ciężarnych

Parcie porodowe powoduje zaciskanie znajdujących się naczyń krwionośnych w odbytnicy, co utrudnia odpływ krwi. Powstałe podczas porodu guzki krwawnicze mogą być bardzo bolesne i utrudniać wypróżnienie.

U kobiet podczas ciąży zastój krwi w krążeniu żylnym miednicy i kończyn dolnych może przyczynić się do powstania krwawiących żylaków odbytu.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy wcale nie są zmianą chorobową. Wraz z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu. Gdy przychodzi pora na wypróżnienie, krew z hemoroidów cofa się do tętnic i odbyt się otwiera. Problem powstaje, gdy podczas wypróżnienia hemoroidy (inaczej żylaki odbytu, guzki krwawnicze) nie opróż-niają się z krwi całkiem. A powiększone, wypełnione krwią są stale drażnione i rozwija się ich stan zapalny. Oznakami są ból, pieczenie i świąd, a także ślady krwi na bieliźnie czy papierze toaletowym. Gdy hemoroidy są bardzo duże, ból bywa tak dotkliwy, że czasem nawet uniemożliwia siadanie i chodzenie.

Główną przyczyną powiększania się hemoroidów jest zła dieta (prowadząca do zaparć i nadwagi), siedzący tryb życia, praca wymagająca dźwigania ciężarów, stosowanie środków przeczyszczających.

Hemoroidy dają się także we znaki niemal co drugiej kobiecie podczas ciąży. Oprócz silnego parcia podczas samego porodu powodem są hormony, które sprawiają, że trawienie i wydalanie przebiega wolniej.

Jak leczyć?

Sposób leczenia zależy od stanu zapalnego. Jeżeli hemoroidy są jeszcze małe, wystarczy zaopatrzyć się w aptece w maść lub czopek. Działają one przeciwbólowo i odkażająco, a także zmniejszają świąd i obrzęk. Zalecane są też tzw. nasiadówki w odwarach ziołowych. Jeżeli nie jesteś w ciąży, hemoroidy mogą być sygnałem, że czas zmienić dietę. Dlatego zaleca się jedzenie warzyw, owoców, otrąb pszennych. I pij dużo wody, unikając jednocześnie mocnej kawy, herbaty i alkoholu.

Czasem jednak domowa terapia może nie dać rezultatów. Oznacza to, że dzieje się coś poważniejszego i z tym problemem trzeba się udać do proktologa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki