Super Fokus: Niecodzienny wymiar druku

2014-10-09 4:00

Druk 3D zyskuje na popularności. Technika ta pozwala na stworzenie niezwykle precyzyjnych modeli części ludzkiego ciała oraz prototypów urządzeń i części mechanicznych do złudzenia przypominających rzeczywiste przedmioty. Jak to możliwe?

Druk 3D zyskuje na popularności. Technika ta pozwala na stworzenie niezwykle precyzyjnych modeli części ludzkiego ciała oraz prototypów urządzeń i części mechanicznych do złudzenia przypominających rzeczywiste przedmioty. Jak to możliwe?

Drukowanie 3D stosowane jest przez coraz więcej firm. Dostępne bywa też dla prywatnych użytkowników w komercyjnych punktach poligraficznych. Na czym polega? W pierwszej kolejności należy komputerowo zaprojektować w wersji 3D model, który chcemy wydrukować w trójwymiarze, czyli najprościej rzecz ujmując - w przestrzeni. Tak naprawdę może to być wszystko: prototypy modeli ludzkiego ciała, urządzeń mechanicznych, projektów architektonicznych, zabawek, przedmiotów do aranżacji wnętrz.

Zobacz: Wydrukowali chłopcu nową rękę! Drukarki 3D nowym rozwiązaniem dla lekarzy?

Mając taki komputerowo zaprojektowany model, wystarczy tylko zapisać go na nośniku, który przenosimy do drukarki wyposażonej w odpowiedni program. I już gotowy jest do wydruku. Wystarczy włączyć odpowiednie przyciski drukarki i czekać na ukazanie się pożądanego przedmiotu. Przedmioty powstają zwykle z tworzywa przypominającego sznurek na bieliznę lub specjalnego proszku. Z tych podstawowych składników w wysokiej temperaturze robi się swoista maź. Przy włączeniu odpowiednich przycisków z elementów zwykle przypominających duże długopisy wylewa się masa tworząca dany przedmiot. Wszystko scala się za pomocą substancji wiążącej i odpowiedniej temperatury. Drukowanie obiektu polega na tworzeniu i nakładaniu warstwy materiału o określonej grubości na stole drukarki. Gdy warstwa zostanie ukończona (wydrukowana), nakłada się kolejną. I tak stopniowo na tacy drukarki powstaje nowa rzecz w wersji trójwymiarowej, którą można wziąć do ręki, zobaczyć jej tył, przód, środek. Druk trwa od kilkunastu minut do nawet kilkudziesięciu godzin. Wszystko oczywiście zależy od wielkości i konstrukcji drukowanego modelu. Okazuje się, że taki wydruk wcale nie musi mieć kosmicznej ceny. Drobne przedmioty, np. modele breloków, pionków do gry planszowej to koszt... kilkunastu groszy.

Urządzenie niedoskonałe

Druk 3D to świetny, stosunkowo niedrogi środek pomocniczy stosowany przy produkcji nowych urządzeń, przedmiotów codziennego użytku, zabawek. Umożliwia on wystartowanie wielu młodym firmom, które nie mają wielkiego budżetu, ale za to mnóstwo ciekawych pomysłów. Młoda firma pracująca nad kilkoma projektami nie musi zlecać swych tajnych planów konkretnej drukarni, ale sama może zaopatrzyć się w takie urządzenie. Koszt nowoczesnej drukarki waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Na razie nie ma szans na to, by druk 3D zastąpił tradycyjne linie produkcyjne. Przede wszystkim drukarki takie nie są w stanie wydrukować rzeczy o dużych gabarytach i składających się z kilku rodzajów materiałów. To ogromna wada. Jednak nie należy wykluczać tego, że konstruktorzy takich maszyn poprawią je na tyle, że za kilka lat bez problemu będą mogły być wykorzystywane w dużych liniach produkcyjnych. W końcu to branża przyszłości.

Czytaj też: Japonia: Broń zdobył za pomocą... drukarki.

Wersja 4D

Choć drukarki 3D jeszcze nie są doskonałe i dostępne w każdym punkcie ksero, już na rynku pojawiają się drukarki 4D. Druk czterowymiarowy pozwala wytworzyć materiały zmieniające swoje właściwości i zachowanie pod wpływem bodźców zewnętrznych. Tak mogą powstawać modele znane głównie z monitorów komputerów, np. rozłożone modele brył, które pod wpływem dotyku same się składają lub modele wirusów czy bakterii, które same się poruszają. Na początek taki niezwykle nowatorski druk wykorzystywany jest głównie w przemyśle lotniczym i obronnym, motoryzacyjnym oraz branży medycznej. W przyszłości na pewno będzie stosowany również w innych dziedzinach, ośrodkach naukowych, firmach produkcyjnych.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki