Super Historia: Bałkany w osmańskiej niewoli

2014-10-13 4:00

W bitwie na Kosowym Polu 15 czerwca 1389 roku siły osmańskie pod wodzą sułtana Murada I pokonały wojska serbskie, którymi dowodził książę Lazar. Bitwa była początkiem końca Serbii. Kraj utracił niezależność i znalazł się pod panowaniem Imperium Osmańskiego.

Turcy osmańscy rozpoczęli podbój Bałkanów w drugiej połowie XIV wieku. W 1356 roku wojska osmańskie przekroczyły Dardanele (cieśnina między Azją Mniejszą a Półwyspem Bałkańskim) i zdobyły pierwszy przyczółek w Europie - Galliopoli. Następnie podbiły Adrianopol, który w 1365 roku stał się ich stolicą i ruszyły na Serbię. Serbowie próbowali powstrzymać marsz muzułmanów. Do rozstrzygającej bitwy doszło 15 czerwca 1389 roku na Kosowym Polu nad rzeką Żytnicą.

Chrześcijanie naprzeciw chrześcijan

Po stronie serbskiej stanęło ok. 25 tysięcy żołnierzy (w tym Bośniacy, Bułgarzy, Wołosi oraz słowiańscy sojusznicy, m.in. rycerstwo polskie). Prowadził ich serbski książę Lazar Hrebljanowić. Naprzeciw stanęła liczniejsza armia turecka (ok. 35 tys. wojowników), w której obok muzułmanów znaleźli się chrześcijańscy najemnicy - kusznicy z Grecji i Italii (genueńczycy). Również piechota janczarska utworzona była z młodzieńców chrześcijańskich wziętych w niewolę w podbitych krajach.

Legendarna bitwa

Pierwsi do ataku ruszyli Turcy. Prawe skrzydło jazdy, którym dowodził syn sułtana Bajazyd, uderzyło z impetem w kolumnę wojsk bośniackich. Bośniacy zaskoczeni atakiem, rzucili się do ucieczki, pociągając za sobą Wołochów. Turcy wykorzystali rozbicie przeciwnika i otoczyli główne siły serbskie. Rozpoczęła się krwawa i zacięta walka. Trup słał się gęsto. Ostatecznego dzieła dokonali kusznicy, zasypując Serbów gradem śmiercionośnych bełtów (strzały do kuszy). W bitwie zginęli obaj wodzowie - i turecki, i serbski. Ostateczne zwycięstwo przypadło Turkom, chociaż straty były ogromne po obu stronach. W tym krwawym starciu zginęło ok. 4,5 tys. Turków i ok. 10 tys. Serbów. Bitwa zapoczątkowała upadek państwa serbskiego, które ostatecznie w 1459 roku znalazło się pod panowaniem Turków.

Wokół bitwy narosło na Bałkanach wiele patriotycznych legend. Według jednej z nich książę Lazar został zdradzony, pojmany i na rozkaz sułtana ścięty. Do dzisiaj czczony jest na Bałkanach jako męczennik i święty. To starcie Serbów z Turkami wciąż przez wielu traktowane jest jako symbol walki krzyża z półksiężycem.

Zobacz też: Super Historia: Cesarstwo Napoleona

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki