Super historia. Krwawa hrabina i miłosne historie Konopnickiej - na Se.pl poznasz historię w ekspresowym tempie!

2014-04-07 13:46

Kolejny odcinek Super Historii już na Se.pl! Zobaczcie ciekawe materiały, które wzbogacą waszą historyczną wiedzę!

Maria Konopnicka, bardzo kochliwa niewiasta

Maria Konopnicka, słynna pisarka i poetka, autorka "Roty", symbol Matki Polki, była prawdziwą femme fatale. Romansowała z wieloma dużo młodszymi od siebie mężczyznami. Jeden z jej kochanków popełnił dla niej samobójstwo. Artystka jednak najdłużej była związana z... kobietą.

Mając 20 lat, pisarka poślubiła Jarosława Konopnickiego, bogatego zarządcę rodzinnego majątku. Małżeństwo nie było jednak udane. Konopnicka opuściła męża i wraz z sześciorgiem dzieci wyjechała do Warszawy. W opinii niektórych ówczesnych znajomych poetki była "kochliwą niewiastą". Jeszcze będąc mężatką, została kochanką guwernera swoich dzieci Konstantego Krynickiego, młodszego od niej o 12 lat. Jednak dopiero po przyjeździe do stolicy rzuciła się w wir romansów, a gustowała szczególnie w mężczyznach dużo od siebie młodszych.

Dla olimpiady wszystko

Bogdan Wenta karierę sportową rozpoczął w wieku 17 lat. Szybko stał się jednym z najlepszych polskich szczypiornistów. Największym marzeniem zdolnego zawodnika był udział w igrzyskach olimpijskich. Mógł je spełnić tylko w jeden sposób - grając dla kadry narodowej Niemiec.

Wenta karierę rozpoczął w wieku 17 lat. Szybko stał się jednym z najlepszych polskich zawodników. Po 10 latach gry w Polsce trafił do ligi hiszpańskiej, gdzie grał w słynnej Barcelonie, później występował w dobrych klubach niemieckich. W reprezentacji Polski zagrał aż 185 razy!

Krwawa hrabina z Cachtic

Urodziła się w 1560 roku, w znaczącym rodzie węgierskim. Od dzieciństwa przejawiała skłonność do gniewu i agresji. Była piękną, inteligentną i wykształconą kobietą, jednocześnie bardzo lubieżną, chętną do makabrycznych orgii.

Wymyślne hobby rodziny Nasady

W wieku 15 lat księżna wyszła za mąż za hrabiego Nasady, któremu urodziła czworo dzieci. Wkrótce po ślubie zaczęła stosować wymyślne tortury wobec służby, np. zimą polewała poddanych wodą i wystawiała na mróz, okaleczała ich i biła do nieprzytomności, przypalała rozgrzanymi do czerwoności narzędziami. Po śmierci męża sadystyczne skłonności Elżbiety nasiliły się. Księżna przeniosła się do zamku w Cachtic, tam w otoczeniu zaufanej świty rozpoczęła krwawe rządy.

Bitwa, której nie było

W starciu, do którego doszło jesienią, wojska księcia Bolesława Krzywoustego miały pokonać wojska Henryka V. Pretekstem do wojennej wyprawy Niemców przeciwko Polsce była niezależna polityka księcia Bolesława Krzywoustego.

Smutny koniec baśni

Za panowania Abbasydów Kalifat Bagdadu stał się centrum arabskiego świata. Ogromne państwo liczyło 10 mln km kw., zamieszkane było przez ponad 50 mln ludzi. Niestety po 200 latach rozkwitu muzułmańskie imperium zaczęło się rozpadać.

Mały Polak od wielkiej sprawy

Lucjan Masłocha, człowiek polskiego wywiadu w Danii, zdobywał informacje, które trafiały do Londynu, a stamtąd do gen. "Ike'a" Eisenhowera. To m.in. na ich podstawie alianci stworzyli plany lądowania w Normandii. Niestety, polski szpieg nie doczekał końca wojny. Zginął wraz ze swoją ukochaną w styczniu 1945 roku.

Niemal rok ryli ciasny podkop. Tunel zaczyna się w baraku niedaleko ogrodzenia, a kończy za ogrodzeniem z drutu kolczastego, w wysokich łanach zboża. Z oflagu XC w Lubece uciekło czterech żołnierzy, w tym por. Lucjan Masłocha. Człowiek polskiego wywiadu w Danii.

Polub se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki