Jak ochronić mieszkanie przed włamywaczem

i

Autor: Shutterstock

Bezpieczny dom

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Tak zapraszasz złodzieja do mieszkania

2023-07-25 14:00

Okres letni to czas zmasowanych włamań do domów. Często dochodzi do nich przez błędy popełniane przez lokatorów jeszcze przed wyjazdem na urlop. Nieświadomie wręcz "zapraszają" włamywacza do swojego lokum. A ci bacznie obserwują i mają swoje metody, aby dobrać się do naszego majątku. Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamaniem, kiedy planujemy kilkudniowy wyjazd na wakacje?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Okres letni to najlepszy sezon dla włamywaczy. Wynika to z prostego faktu - w okresie wakacyjnym najwięcej osób udaje się na dłuższe urlopy poza miejsce zamieszkania. Niestety lokatorzy przed wyjazdem często nieświadomie popełniają podstawowe błędy, które mogą ich kosztować utratę majątku. Przez te błędy mieszkanie staje się wręcz "zaproszeniem" dla włamywacza. Przede wszystkim warto poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada, aby podczas naszej nieobecności wieczorem chociaż na kilka minut zapalał światło w pomieszczeniach. To odstraszy złodzieja, gdyż dostanie sygnał, że w mieszkaniu ktoś przebywa. Ważne, aby sprawdził również, czy drzwi balkonowe lub wejściowe nie są uszkodzone przez złodzieja.

Najgorsze błędy lokatorów, przez które dochodzi do włamania

Istnieje kilka istotnych błędów, którymi kusimy włamywaczy. Po pierwsze pozostawianie na widoku drogocennych rzeczy, które kuszą rabusia. Są to na przykład aparaty fotograficzne czy komputery. Przed wyjazdem warto spisać ich numery seryjne i oznaczyć je trwałym markerem. Dzięki temu potem będzie łatwiej je odzyskać. Drugą ważną kwestią jest przechowywanie biżuterii czy gotówki. Często trzymamy je w przysłowiowej "skarpecie", czy w szafce nocnej. Te miejsca złodzieje sprawdzają zawsze w pierwszej kolejności. Wymyśl lepszy schowek lub na czas urlopu oddaj je w ręce zaufanej osoby na przechowanie. Trzecim błędem jest pozostawianie uchylonych okien. To właśnie przez nie włamywaczowi najłatwiej jest się dostać do domu. 

Sonda
Zabezpieczasz mieszkanie na czas swojego wyjazdu?
Rolety antywłamaniowe. Czym różnią się od zwykłych?